Itali, arrestohen 1 pakistanez dhe 1 afgan për rrëmbim dhe dhunë seksuale, shpallet në kërkim shqiptarja

Itali, arrestohen 1 pakistanez dhe 1 afgan për rrëmbim dhe dhunë seksuale, shpallet në kërkim shqiptarja

Prokuroria italiane

Policia arrestoi një pakistanez dhe një afgan të akuzuar për rrëmbim me qëllim të zhvatjes, dhunës seksuale, lëndimit dhe favorizimit të imigracionit të paligjshëm.

Viktima është një 17-vjeçare me origjinë siriane, e cila u arratis me familjen në Turqi gjatë luftës dhe prej andej, pas tërmetit të shkurtit 2023, në vendet e Bashkimit Evropian.

Ndërsa ndaj një shqiptareje, në kërkim për të njëjtin hetim dhe e pagjurmueshme është lëshuar nga policia një urdhër arresti.

Çështja është komplekse dhe hetimet kanë qenë të vështira. Gjatë udhëtimit për në Gjermani, vajza – me babanë, nënën, gjyshen dhe vëllain e saj – përfundoi në duart e trafikantëve që ndanin gratë nga burrat në Slloveni.

Të parët u braktisën në një shtëpi ferme në Reggio Emilia, të dytat në autostradën afër Udines. Më pas 17-vjeçarja u dërgua diku tjetër dhe familjarët e saj u detyruan të paguanin një shpërblim për lirimin e saj.

Gjatë asaj periudhe, sipas rindërtimit të ngjarjeve, ka pësuar abuzime dhe dhunë, duke përfshirë edhe një thyerje të krahut. 30 majin e kaluar ajo u gjet në Lodi nga një punonjëse karburanti në një zonë shërbimi dhe prej aty policia filloi hetimet.

Policia e koordinuar nga Prokuroria e Lodit dhe Prokuroria pranë Drejtorisë Antimafia të Qarkut të Bolonjës, arrestuan dy të huajt. U gjetën edhe dy automjete Mercedes të përdorur për të çuar familjen në Itali. Njëri nga të arrestuarit u kap në Kroaci, tjetri u ndalua nga oficerët e Shtabit të Policisë në Modena gjatë një kontrolli.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta

Durrës/ 24-vjeçari plagoset me armë zjarri, paraqitet në spital! Rrethanat e paqarta