Itali, dy shqiptarë kapen me 8 kg kokainë me vlerë 1 mln euro

Dy shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane në Ankona, pasi akuzohen për trafik kokaine.  Sipas mediave në Itali, dy shqiptarët e arrestuar janë me inicialet I.T 43 vjeç dhe J.M  37 vjeç. Policia i sekuestroi 8 kg kokainë me vlerë tregu deri në 1 milion euro.

Operacioni për arrestimin e tyre nisi pas dyshimeve të një automjeti tip Seat Altea XL,me targa polake që qarkullonte në rrugët e komunës së Senigallas. Makina u bllokua në një shesh përgjatë rrugës Arcevian, ku shoferit shqiptar iu bashkua një punëtor me të njëjtën kombësi.

Kërkimet e imtësishme të kryera në automjet dhe më pas, në shtëpinë e punëtorit kanë lejuar policinë të gjejë 8 kilogramë kokainë (7 pako prej 1.150 kg secila) të fshehura brenda një fundi të dyfishtë të bërë nën sediljet e pasme, nën bagazhin e makinës.

Vendi i fshehjes së drogës u hap në mënyrë elektronike nga një pajisje elektrike e ndërtuar ‘ad hoc’ dhe që aksesohej me telekomandim.

Së bashku me drogën, u gjetën 5,000 euro, plus 1.300 euro të tjera që shoferi i mbante në xhep. Gjithashtu edhe 3 telefona celularë dhe një navigator u gjetën në pjesën e poshtme të dyfishtë.

Dy shqiptarët iu dorëzuan autoriteteve të drejtësisë në shtetin italian.

m.x./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se pandemia COVID-19 ka ndikuar në rritjen e çmimeve nëpër zonat turistike në vend?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Policia ndërpret grumbullimet e fansave të Mozzik nëpër qytetet e Kosovës