Italia miraton masat e reja anti-COVID! Nga 15 tetori, të gjithë punonjësit të pajisur me pasaporta e shëndetit, ose pezullim nga puna

Pas disa ditësh tensionesh Këshilli i Ministrave në Itali  ka miratuar njëzëri dekretin e ri që shtrin përdorimin e Certifikatës së Shëndetit në të gjithë sektorët e punës nga 15 tetori deri më 31 dhjetor.   Një pikë kthese, e cila e sheh Italinë si një pioniere në Evropë. Tani certifikimi është i detyrueshëm për 23 milion njerëz, punonjës në administratën publike, kompani të mëdha dhe të vogla private, të vetëpunësuar si shoferë taksie, kujdestarë fëmijësh, kujdestarë shtëpie. Taksa zbatohet gjithashtu "për të gjithë personat që kryejnë punën ose trajnimin e tyre ose aktivitetet vullnetare në administrata për çfarëdo arsye".

Edhe në gjykata nga 15 tetori deri më 31 dhjetor do të kërkohet Green Pass.  Të gjithë punëtorët në sektorin privat, pavarësisht nëse duhet ose duan të punojnë në zyrën e tyre, në një kompani, qoftë e vogël, e mesme apo e madhe, në një fabrikë, në një dyqan, në kuzhinën e një restoranti, në sallone bukurie, në dyqane artizanale, do të duhet të disponojë Certifikatën e Shëndetit.  Kontrolli i Green Pass është në dorën e punëdhënësve, në sektorin publik dhe privat dhe kontrollet gjithashtu mund të jenë të rastësishme. 

Për të gjithë personat të cilët nuk posedojnë Pasaportë Shëndeti, do të ketë pezullim nga puna deri në momentin që ata do ta marrin atë dhe në rastet kur do të ketë punonjës të cilët nuk kanë pasaportë shëndeti ata mund të gjobiten nga 600 në 1.500 euro.

Për të pasur Green Pass, duhet plotësuar njëri nga tre kushtet , që ose të jenë të vaksinuar kundër COVID-19, të kenë kaluar virusin, ose të posedojnë teste PCR ose teste të shpejta të bëra nëpër farmaci, por në këmbim të pagesës.  Në rast mosrespektimi, farmacitë do të gjobiten me një gjobë prej 1. 000 deri në 10.000 euro .

S.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Po e than qëllimisht Putini tregun e gazit në Evropë?