Itali/ Po nisej me tren për në Romë, arrestohet terroristi i ISIS-it

Itali/ Po nisej me tren për në Romë, arrestohet terroristi i ISIS-it

Forcat Speciale italiane arrestuan mëngjesin e sotëm një terrorist të ISIS teksa po merrte trenin nga aeroporti Fiumicino për në Romë.

Ilkhomi Sayarakhmonzoda sapo kishte zbritur nga një fluturim nga Holanda.

32-vjeçari, me origjinë nga Taxhikistani,  në vitin 2014 shkoi në Siri për të luftuar kundër forcave qeveritare të presidentit Bashar al-Assad por tani duket se është “anëtar aktiv i organizatës terroriste të quajtur ISIS".

Ka qenë vendi i tij i origjinës që nisi alarmin, Taxhikistani, prej nga ku erdhën edhe 11 nga 12 terroristët e ISIS, të arrestuar nga autoritetet ruse për masakrën në sallën e koncerteve Crocus City Hall në Moskë.

Por Sayarakhmonzoda kishte arritur të shmangte kapjen nga policia gjatë viteve falë emrave të shumtë e kombësive që përdorte.

 Ai u kap pasi policia kufitare monitoroi të gjitha fluturimet që vinin nga Belgjika dhe Holanda për një muaj. Mbrëmjen e djeshme kur u vu dhe në pranga ai kishte rezervuar me një nga pseudonimet e shumta që përdori më shpesh në periudhën e fundit.

32-vjeçari, me origjinë nga Taxhikistani,  në vitin 2014 shkoi në Siri për të luftuar kundër forcave qeveritare të presidentit Bashar al-Assad por tani duket se është “anëtar aktiv i organizatës terroriste të quajtur ISIS".

Ka qenë vendi i tij i origjinës që nisi alarmin, Taxhikistani, prej nga ku erdhën edhe 11 nga 12 terroristët e ISIS, të arrestuar nga autoritetet ruse për masakrën në sallën e koncerteve Crocus City Hall në Moskë, shkruan La Repubblica. 

Xh.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Finalja e titullit në Superligë, Edlir Tetova: Egnatia dëshiron titullin, kemi dominuar 36 javë

Finalja e titullit në Superligë, Edlir Tetova: Egnatia dëshiron titullin, kemi dominuar 36 javë