Itali, shqiptari "mbret" i fshesave
me korrent, shet mbi 1000 në vit

Itali, shqiptari me korrent, shet mbi 1000 në vit">
Shqiptari Tomor Kajtazi, është shitësi më i mirë i fshesëve me korrent në Itali. Vitin e kaluar ai arriti të shiste 1331 të tilla duke shkuar derë më derë.
 
Kjo është padyshim një punë e vështirë, por kjo është e preferuara e Kajtazit.
 
Kajtazi, 32 vjeç, jeton në Mezzolombardo dhe në kohë krize ekonomike ai ka arritur të bindë katër persona në ditë për të blerë fshesën më korrent.
Historia e Kajtazit, që mbërriti në Itali para 15 viteve, është bërë publike nga gazeta Trentino. Vitin e shkuar ai u rendit i treti në klasifikimin nacional të kompanisë që prodhon fshesat elektrike
 
Fshesat me korrent, tregon Kajtazi, blihen prej grave  për shkak se  janë ato që merren me punët e shtëpisë. “Ndjesia e fajit për një shtëpi të papastër, është e tmerrshme për një grua. Por për të rritur shitjet është e nevojshme të zgjerosh rrjetin e kontakteve”, rrëfen Kajtazi
 
Kajtazi pati braktisur profesionin e marangozit që kishte mësuar prej vitesh, për të dalë tani derë më derë e bindur zonjat për cilësinë e mallrave të tij.
 
“Kjo është një punë që kërkon dëshirë për ta bërë”, thotë i riu shqiptar. Ishte vajza e tij atjo që e motivoi duke i thënë: "Babi, ti duhet të jesh i pari".
 
“Me këtë punë unë kam mbajtur familjen time, nuk kam asnjë problem për ta bërë atë, sepse kam vënë fytyrën time në të dhe dua ti bëj gjërat drejtë. Ky është sekreti i suksesit”, shprehet Kajtazi.
shqiptari

 Redaksia Online
 (Alt.h/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Tornado godet SHBA, shkatërrohet çatia e teatrit, një i vdekur e dhjetëra të plagosur

Tornado godet SHBA, shkatërrohet çatia e teatrit, një i vdekur e dhjetëra të plagosur