Italia goditet sërish nga moti i keq! Përmbytjet rikthehen në disa zona, banorët paralajmërohen të qëndrojnë në shtëpi

Italia goditet sërish nga moti i keq! Përmbytjet rikthehen në disa zona, banorët paralajmërohen të qëndrojnë në shtëpi

Pamje nga përmbytjet

Moti i keq ka goditur sërish Italinë, veçanërisht zonën Macerata. Një ditë më parë një shi i dendur i cili zgjati vetëm për tre orë, shkaktoi përmbytje të rrugëve, garazheve, bodrumeve si dhe rënie të pemëve.

Përmbytje kishte veçanërisht në Macerata, Pollenza dhe Tolentino. Situata veçanërisht është kritike në fshatrat Villa Potenza dhe Sforzacosta ku ka disa njerëz të evakuuar nga katet e poshtme të ndërtesave.

“Për shkak të reshjeve anormale në qytet, për momentin janë të bllokuara disa rrugë. Këshillohet përdorimi i makinës dhe largimi nga shtëpia vetëm në rastet të nevojshme”, shkruan Bashkia në Facebook.

Gjatë natës në zonë ka pasur rreth 45 ndërhyrje nga zjarrfikësit Macerata. Situatat kritike ndodhën veçanërisht në fshatrat Villa Potenza dhe Sforzacosta, ku disa banorë në Borgo Sforzacosta u evakuuan.

Shqetësimet në zonë ishin të përhapura dhe probleme të veçanta pati në Pollenza dhe Casette Verdini, për shkak të përmbytjeve të rrugëve, kopshteve, dhomave të bodrumit dhe katit përdhes të shtëpive, rrëshqitjeve së baltës dhe pemëve të rëna në rrugë!  Deri më tani nuk ka persona të lënduar apo të zhdukur.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Turizmi arrin shifra rekord, 7.2 milionë të huaj vizituan Shqipërinë në janar-gusht 2023

Turizmi arrin shifra rekord, 7.2 milionë të huaj vizituan Shqipërinë në janar-gusht 2023