Italia merr kthesë të fortë djathtas, Marine Le Pen: Bravo për rezistencën ndaj kërcënimeve të një BE-je jodemokratike dhe arrogante

Italia merr kthesë të fortë djathtas, Marine Le Pen: Bravo për rezistencën ndaj kërcënimeve të një BE-je jodemokratike dhe arrogante

Giorgia Meloni dhe Marine Le Pen

"Populli italian ka vendosur të marrë fatin e tij në dorë duke zgjedhur një qeveri patriotike dhe sovrane".- Ky ishte komenti i lideres të së djathtës ekstreme në Francë Rassemblement National, Marina Le Pen.

“Bravo për Giorgia Meloni dhe Matteo Salvini për rezistencën ndaj kërcënimeve të një Bashkimi Evropian jodemokratik dhe arrogant për të arritur këtë fitore të madhe!”, shkroi Le Pen në Twitter.

*"E djathta ekstreme" ose e djathta radikale moderne, u ngrit nga dy ngjarje të veçanta të vitit 1889. Internacionalja Socialiste u formua në Konferencën e Parisit, e cila imponoi ortodoksinë doktrinare mbi socialistët dhe kërkoi besnikërinë e tyre ndaj klasës punëtore ndërkombëtare dhe jo kombit të tyre.*


Lajmi kryesor:

Qendra e djathtë fiton zgjedhjet në Itali, Giorgia Meloni pritet të jetë kryeministre: Ne do të qeverisim për të gjithë italianët


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Përfshihet nga flakët një hotel luksoz në Turqi, nuk ka të lënduar

Përfshihet nga flakët një hotel luksoz në Turqi, nuk ka të lënduar