Italia në shqyrtim të masave të reja për COVID-19 mes shqetësimeve të Omicron

Italia në shqyrtim të masave të reja për COVID-19 mes shqetësimeve të Omicron

ROMË- Qeveria e Italisë po shqyrton masa të reja për të shmangur një rritje të infeksioneve COVID-19 gjatë periudhës së festave, raportuan gazetat lokale të dielën, mes shqetësimeve për përhapjen e variantit shumë ngjitës të koronavirusit Omicron.

Pas mbajtjes së një takimi me ministrat më 23 dhjetor, kryeministri Mario Draghi mund të vendosë një detyrim për të vaksinuarit për të treguar një test negativ për të hyrë në vendet e mbushura me njerëz, duke përfshirë disko dhe stadiume, raportoi e përditshmja Corriere della Sera.

Mund të kërkohen gjithashtu teste negative për të hyrë në kinema dhe teatro, së bashku me veshjen e maskave jashtë. Sipas rregullave aktuale, njerëzit që janë vaksinuar ose janë shëruar së fundmi nga sëmundja kanë akses të lirë në vendet e brendshme në bare dhe restorante, muze, kinema, klube dhe ngjarje sportive.

"Disa masa, të tilla si bërja e maskave të detyrueshme edhe jashtë ... mund të merren së shpejti," i tha gazetës Franco Locatelli, një nga këshilltarët kryesorë shkencorë të qeverisë.

Italia, ku vaksinimi është tashmë i detyrueshëm për punonjësit e kujdesit shëndetësor, stafin e shkollës, policinë dhe ushtrinë, mund të zgjasë detyrimin e goditjes për të gjithë punëtorët nga janari, raportoi Corriere della Sera.

Instituti Kombëtar i Shëndetit (ISS) tha të shtunën se varianti Omicron po përhapet me shpejtësi në Itali, me raste të reja të identifikuara në veri dhe jug të vendit. Gjithsej 84 infeksione janë identifikuar deri më tani. Italia, vendi i parë perëndimor që u godit nga pandemia COVID-19 në fillim të vitit të kaluar, ka parë një rritje të infeksioneve dhe vdekjeve të reja javët e fundit, por ngarkesat ditore të rasteve mbeten shumë më poshtë disa vendeve të tjera evropiane si Britania dhe Gjermania.

Në fillim të kësaj jave, Roma zgjati gjendjen e jashtëzakonshme COVID-19 deri më 31 mars dhe vendosi që të gjithë vizitorët nga vendet e BE-së duhet të bëjnë një test përpara nisjes.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, me mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë

Grafite në muret e ambasadave hungareze e sllovake, me mesazhe nga gjenocidi në Srebrenicë