Italia suprizon me masat e reja të Covid: Nëse refuzoni vaksinën nuk ka pension

Italia ka bërë me dije se qytetarët e punësuar e kanë vaksinimin të detyrueshëm dhe do të ketë pezullime nga puna për ata që refuzojnë. E njëjta gjë vlen edhe për pjesën e moshuar të shoqërisë, në një njoftim nga Koordinimi i shoqatave për mbrojtjen e mjedisit Presidenti Carlo Rienzi tha se do të ketë ndërprerje të pensionit për të moshuarit që nuk marrin dozat e vaksinës.

"Në fakt, ekzekutivi ka prezantuar detyrimin e vaksinimit për punëtorët, duke parashikuar pezullimin e pagave për ata që nuk vaksinohen. I njëjti parim tani duhet të zbatohet si për ata që marrin të ardhura nga shtetësia ashtu edhe për pensionistët, duke vendosur pezullimin e subvencionit të kërkuar nga Lëvizja Pesë Yje për ata që kanë të drejtë të cilët nuk janë të vaksinuar dhe pezullimin e pensionit për ata të moshuar që refuzojnë vaksinimi ", përfundon Presidenti

Specifikojmë se pensioni është një e drejtë e përllogaritur duke paguar kontribute ndër vite dhe për këtë arsye jashtëzakonisht personale. Por ajo që duket e çuditshme është fakti që shoqata megjithatë tha se ishte "kundër shkarkimit të atyre që punojnë", kur diskutonte kërkesën e detyrueshme në shkolla, deri në fillimin e një koleksioni nënshkrimesh për pjesëmarrje në një apel kolektiv.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Turqia mund të përmirësojë marrëdhëniet nëse Izraeli ndërmerr hapa për Palestinën