Italia vë në pikëpyetje për herë të dytë radhazi Botërorin, Zvicra gati të përfitojë! Hipotezat e kualifikimit të ‘axurrëve’

Italia vë në pikëpyetje për herë të dytë radhazi Botërorin, Zvicra gati të përfitojë! Hipotezat e kualifikimit të ‘axurrëve’

Italia do të luajë sonte një ndeshje që sjell kujtime aspak të bukura, pasi 4 vite më parë dështoi t’ia dilte kundër Suedisë. Gjithsesi sot është në kushte paksa më komode, pasi ‘play-off-in’ e Botërorit e ka të sigurtë, por rrezikon të humbasë biletën direkte që të dërgon në Katar.

Kjo në favor të Zvicrës që ndan vendin e parë me ‘axurrët’ me 15 pikë, por ‘helvetët’ renditen në vendin e dytë pasi kanë dy gola më pak të realizuar se italianët.

Sonte Italia luan në transfertën e Dublinit ku për vendin e parë duhet patjetër të fitojë dhe këtë ta bëjë me gola, pasi në të kundërt rrezikon ta mbyllë fushatën kulifikuese në vendin e dytë. Ndërkohë Zvicra pret në shtëpi Bullgarinë, një kombëtare që ashtu si Irlanda e Veriut nuk kanë pretendime për Botërorin e Katarit.

Në rast se Italia dhe Zvicra e mbylllin me pikë dhe golavarazh të barabartë atëherë vendin e parë e marrin ‘helvetët’ pasi kanë realizuar një gol në Romë para 3 ditëve në barazimin 1-1 kundër Italisë, ndërsa ndeshja e parë në Zvicër është mbyllur 0-0.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet