Italianët shpenzuan 22.8 miliardë euro për Krishtlindje

Italianët shpenzuan 22.8 miliardë euro për Krishtlindje

Foto nga tryeza e shtruar për Krishtlindje, 25 Dhjetor 2023

Italianët shpenzuan rreth 22.8 miliardë euro për Krishtlindje, rreth tre miliardë ose 15% më shumë se vitin e kaluar.

Megjithatë, rreth 80% e popullsisë tashmë po riciklojnë ushqimin festiv, ndërsa pothuajse një në dy italianë do të ridhurojë dhurata të padëshiruara, shprehen grupet e konsumatorëve.

Rreth 7.5 italianë nuk dhanë fare dhurata, sipas Codacons, më shumë “të frymëzuar” nga Grinch sesa Babagjyshi, raporton Ansa.

Shpenzimet mesatare të familjeve ishin 884 euro kundrejt 770 eurove vitin e kaluar. Ndërsa blerjet e dhuratave u rritën pothuajse me 20% duke arritur në tetë miliardë euro, kostot e udhëtimit 11.5 miliardë, ose 14% më shumë dhe darkat kushtuan 400 milionë euro, 14% më shumë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Gjykata Kushtetuese rrëzon padinë për shfuqizimin e akcizës së birrës; Mbetet në fuqi ligji aktual: Nuk cenohet liria ekonomike

Gjykata Kushtetuese rrëzon padinë për shfuqizimin e akcizës së birrës; Mbetet në fuqi ligji aktual: Nuk cenohet liria ekonomike