Italiani që vrau grabitësin shqiptar bëhet kryetar bashkie, ja historia

Italiani që vrau grabitësin shqiptar bëhet kryetar bashkie, ja historia

Rodolfo Corazzo dhe Valentin Frrokaj

ITALI - Vrau një grabitës shqiptar në vitin 2015, ndërsa sot është kryetar bashkie në Rodano. Ky është Rodolfo Corazzo, një argjendar tashmë 68 vjeç.

Në nëntorin e vitit 2015, tre shqiptarë tentuan të tentuan të vidhnin vilën e italianit për më shumë se 1 orë e gjysmë, por ishte reagimi me armë zjarri i argjendarit që i zmbrapsi.

Një ndër grabitësit ishte dhe Valentin Frrokaj, i arratisur dy herë nga burgu, i dënuar një herë për vrasje.

Në një moment Frrokaj i kundërpërgjigjet po ashtu me armë zjarri argjendarit.

Gjatë shkëmbimit të zjarrit mes, tyre grabitësi shqiptar mori dy plumba dhe gjatë arratisjes, Valentini bie në tokë së vdekuri, ndërsa dy bashkëpunëtoret e tij u larguan me ar, bizhuteri dhe para.

Pas ngjarjes Rodolfo Corazzo u hetua për vetëmbrojtje të tepruar, por pas dy vitesh teza e prokurorëve u rrëzua dhe çështja ndaj tij u pushua. Tani, gati 10 vjet pas asaj ngjarje tragjike, Corazzo është bërë kryetar i bashkisë së qytetit të tij.

68-vjeçari doli fitues pas procesit zgjedhor të 8 dhe 9 qershorit. Ai ishte kandidat në krye të një liste qytetare të quajtur “Rodano per te” të mbështetur nga e gjithë qendra e djathtë.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Pastori: 13/06/2024 00:01

    Bravo pastrove nje hajdut te armatosur. Po ata dy te tjeret a u kapen?

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    FSHF rinovon kontratën me trajnerin e Kombëtares Sylvinho, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Firmoset marrëveshja me Fondin e Katarit, për sheshin fundor te 'Bulevardi i Ri', Veliaj: Pajë që do t’i mbetet Tiranës! Fokus te puna, që të lëmë gjurmë, jo te zhurma

Firmoset marrëveshja me Fondin e Katarit, për sheshin fundor te 'Bulevardi i Ri', Veliaj: Pajë që do t’i mbetet Tiranës! Fokus te puna, që të lëmë gjurmë, jo te zhurma