I vodhi 15 mln euro evropianëve përmes mashtrimit në ‘Call Center’, arrestohet 30-vjeçari në Tiranë

I shpallur në kërkim në dhjetor 2022 për krijimin e një skeme mashtrimi përmes call centerave, Policia e Tiranës arrestoi 30-vjeçarin Mendim Domi, ndaj të cilit Gjykata e Posaçme, kishte caktuar “arrest në burg” në mungesë.

Domi, në bashkëpunim me persona të tjerë, ka mashtruar të huaj, duke i bindur që të investojnë në kriptovaluta, shuma të ndryshme parash, të cilat më pas i kanë përvetësuar, në total 15 milionë euro.

Hetimet zbuluan grupin që mashtronte qytetarë italianë në Spanjë dhe Gjermani.

"Ky shtetas është shpallur në kërkim pasi Gjykata e Posaçme për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar, i ka caktuar masën e sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Mashtrimi kompjuterik”, kryer në bashkëpunim, në formën e grupit të strukturuar kriminal.  

Ky shtetas, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, ka mashtruar shtetas të huaj, duke i bindur që të investojnë në kriptovaluta, shuma të ndryshme parash, të cilat më pas i kanë përvetësuar”, njofton policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme.

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Kupa e Shqipërisë/ Egnatia në gjysmëfinale, mposht 3-1 Laçin! Partizani pret Kukësin

Kupa e Shqipërisë/ Egnatia në gjysmëfinale, mposht 3-1 Laçin! Partizani pret Kukësin