Izraeli prish marrëveshjen e firmosur për uljen e tensioneve! Ushtarët vrasin 15 vjeçarin palestinez me plumb pas shpine

Izraeli prish marrëveshjen e firmosur për uljen e tensioneve! Ushtarët vrasin 15 vjeçarin palestinez me plumb pas shpine

Makinat ushtarake izraelite

Forcat izraelite kanë qëlluar për vdekje një 15-vjeçar palestinez në Bregun Perëndimor. Ahmad Enaya, kryebashkiaku i qytetit të Azzoun në Bregun Perëndimor, tha se një automjet ushtarak izraelit hyri në qytet vonë të enjten dhe kur adoleshentët hodhën gurë drejt makinës, ushtarët u përgjigjën me zjarr.

Ministria palestineze e Shëndetësisë tha se Muhammad Nidal Salim u vra nga plumbat në shpinë të gjuajtur në drejtim të tij nga ushtarët e  izraelitë.

Dy të tjerë u plagosën, përfshirë një fëmijë i cili është në gjendje kritike, njoftoi ministria, pa dhënë moshën e tyre.

Ushtria izraelite tha në një deklaratë se ushtarët qëlluan mbi të dyshuarit që kishin hedhur eksploziv ndaj forcave ndërsa ata po kryenin një kërkim në zonë për njerëzit që hodhën fishekzjarre në automjetet izraelite që kalonin pranë Azzoun.

Ai tha se ishte në dijeni të raporteve për njerëz të plagosur, por nuk konfirmoi ndonjë vdekje palestineze.Kjo ngjarje prish marrëveshjen e firmosur mes Izraelit dhe Palestinës për të ulur tensionet duke qenë se së shpejti nis muaji i shenjtë i Ramazanit. 

Dhuna në Bregun Perëndimor ka qenë e vazhdueshme, me Izraelin që ka kryer bastisje pothuajse ditore gjatë vitit të kaluar, duke vrarë qindra palestinezë. Të dielën vonë, qyteti palestinez Huwara u sulmua nga kolonët izraelitë, disa orë pasi dy izraelitë u qëlluan për vdekje teksa po kalonin me makinë nëpër qytetin verior të Bregut Perëndimor.
 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i zyrtares së Shëndetësisë, a po e lufton SPAK korrupsionin?×

Lajmi i fundit

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!

E rëndë në Përmet, 24-vjeçari mbyt me plastmas nënën e tij! Babai: Në burg duhet të futet doktori, jo im bir!