Ja kush është prokurori guximtar që nisi hetimin ndaj ish-presidentit Trump

 Ja kush është prokurori guximtar që nisi hetimin ndaj ish-presidentit Trump

Alvin Bragg

Prokurori i zyrës së Manhatanit  Alvin Bragg, i gdhendi vetes një vend në histori duke guxuar të nis një hetimin për ish-presidentin Trump për ta vënë këtë të fundit përballë drejtësisë dhe ligjit.

Alvin Bragg në "djalë të Harlemit", i cili u bë prokuror i qarkut të Manhattanit pas në jete pune të palodhur, guxim dhe drejtësie është sot nismëtari i marrjes së në aktakuze të jurisë së madhe kundër Donald Trump për pagesën e tij të parave të heshtura ndaj Stormy Daniels në vitin 2016.

49-vjeçari, Bragg është në ish-asistent i Prokurorit të Përgjithshëm të shtetit të Nju Jorkut, i arsimuar në Harvard dhe ndihmës i prokurorit të SHBA-së në distriktin jugor.

Në 2021 ai u zgjodh si prokurori i parë me ngjyrë në Manhattan dhe prokurori i katërt i përhershëm i këtij posti në 80 vjet.Gjatë punës së tij është fokusuar kryesisht në mbrojtjen e qytetarëve të Nju Jorkut nga abuzimet që vinin prej njerëzve të pushtetshëm.

Është njohur gjithashtu për krijimin e në Divizioni të posaçëm për Viktimat, dhe për punën e tij për të zgjeruar nismën për krimet me bazë urrejtjen. Megjithatë, Bragg është përballur me jo pak kritikë gjatë karrierës së tij.

Në fillim të vitit 2022, Bragg lëshoi në memorandum që udhëzonte prokurorët të shmangin kërkesat për burg, me përjashtim të rasteve të rënda, udhëzim që ngjalli jo pak reagime dhe kritika edhe në radhët e kolegëve të tij, por më vonë Brag deklaroi memorandumi ishte keqkuptuar.

Më vonë në 2022, çështja e krimit dhe dënimit në Nju Jork u ndez përsëri. Kjo pasi në shitës goditi me thikë në person me ngjyrë.

Për këtë ngjarje, Alvin Bragg e akuzoi shitësin për vrasje të shkallës së dytë, por në proteste, akuzat ndaj tij u hoqën.


Lajmi kryesor:

A rrezikon të mos rikandidojë për President të SHBA? Ja pse Donald Trump ende e ka shansin edhe pse është paditur penalisht


K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

‘Uragani’ kuqezi dhuron spektakël në Gjermani, tifozët e Kombëtares marshojnë drejt stadiumit

‘Uragani’ kuqezi dhuron spektakël në Gjermani, tifozët e Kombëtares marshojnë drejt stadiumit