Japonezët ndërtojnë robotin Leonardo Da Vinci (VIDEO)

Ekspertët e Universitetit japonez të Osakas, në bashkëpunim me kompaninë “Fujikin”, kanë krijuar robotin e artistit dhe shkencëtarit italian Leonardo da Vinçi, i cili do të arsimojë gjeneratat e ardhshme të shkencëtarëve.

Drejtori i marketingut i kompanisë “Fujikin”, Kouichi Nakamura, tha se “roboti ishte bërë në nder të Da Vinçit, ndaj të cilit bota është në borxh për veprat e tij”. Ai deklaroi gjithashtu se “roboti Da Vinci është bërë edhe me qëllim që nxënësit dhe shkencëtarët e ardhshëm të mësojnë përmes argëtimit”

Roboti Da Vinçi flet japonisht, anglisht dhe italisht dhe duke u lidhur me rrjetin e Google, ai do të jetë në gjendje t’u përgjigjet pyetjeve.

Nakamura paralajmëroi gjithashtu se “edhe Albert Einstein së shpejti do të ketë robotin e tij”.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Berisha i cilësoi shpifje dosjet për ‘Non Grata’, Kim e prerë: SHBA serioze në luftën me korrupsionin, me ju edhe përtej 30 viteve të ardhshme