'Jepini fund keqtrajtimit të tenistit', Aleksandër Vuçiç ndërhyn për çështjen e Djokovic! Çështja kthehet politike

Ndalimi i tenistik Novak Djokovic për të marrë pjesë në ‘Austrlia Open’ është kthyer në çështje politike. Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç i ka bërë thirrje Australisë që ‘keqtrajtimi i sportistit të marrë fund në një kohë sa më të shkurtër’.

Djokoviç, numri 1 i tenisit në botë, po qëndron në një hotel afër aeroportit të Melburnit, pasi Australia i refuzoi hyrjen pavarësisht dokumentit që serbi kishte paraqitur ku pretendonte se kishte reaksion nga vaksinat e COVID-19. Çështja e Djokovic bëri bujë, pasi në disa media u publikua lajmi se për sportistit do të kishte një trajtim ndryshe pavarësisht se ishte i pavaksinuar. Për rrjedhojë shumë australianë ngritën zërin dhe për këtë iu desh të fliste edhe kryeministrit të vendit Sccot Morrison, i cili siguroi se për Djokovic nuk do kishte asnjë trajnerim special.

Ndërkohë babai i sportistit, Srdjan Djokovic, është shprehur se ‘djalin e tij po e mbajnë në një dhomë ku askush nuk lejohet të hyjë dhe po ruhet nga dy policë’. Kësisoj Djokovic është shndërruar në heroin e atyre personave që refuzojnë të vaksinohen kudo në botë, një rol që edhe vetë sportistit i ka pëlqyer.

Gjithsesi shpresa që Djokovic të marrë pjesë në ‘Autralian Open’ ende nuk është shuar, pasi avokatët e tij po punojnë për këtë.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës