'Jo vetëm Serbia' Eksperti i Sigurisë tregon shtetin që po përdoret nga Rusia në Ballkan: Serbia po trajnon 300 persona afër kufirit me Kosovën

Rreziku më i madh është nga Rusia e cila aleate ka Serbinë në qëllimin e saj për të destabilizuar situatën në Ballkan, me qëllim defokusimin e vëmendjes që të ketë avantazh  në luftën me Ukrainën, thotë eksperti i sigurisë nga Kosova Bedri Elezi.

Në një intervistë për Report Tv Elezi thotë se Rusia nuk po përdor vetëm Serbinë por dhe Bosnje Hercegovinën e jo vetëm

Ne jemi të vetëdijshëm që Rusia ka një aleancë të fortë dhe me presidentin e Republikës Srpska, RS, në Bosnjë-Hercegovinë, Milorad Dodik. Shërbimet sekrete ruse janë të mirëorganizuar dhe në Bullgari e Maqedoni, tha Elezi në intervistë.

Gjithashtu Elezi pranon se 300 persona po trajnohen në kufi me Kosovën

Mbi 300 persona besohet se janë duke u trajnuar në dy baza të ndryshme , rreth 20 km afër kufirit me Kosovën në territorin e Serbisë dhe udhëhiqen nga komandati që kreu sulmet e 24 shtatorit, Radoiçiç. Qeveria e Kosovës por dhe NATO i ka konfirmuar këto informacione për këto pretendime” tha Elezi në intervistë.

Dyshimet janë se agjentët e shërbimeve secrete ruse janë të implikuara në UNMIK dhe OSBE. Këto organizata i përdorin si ombrellë për veprimet e tyre, thotë më tej Elezi.

S.G/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Durrës/ Ra në det teksa peshkonte, vijojnë ende kërkimet për 40-vjeçarin (VIDEO)

Durrës/ Ra në det teksa peshkonte, vijojnë ende kërkimet për 40-vjeçarin (VIDEO)