Juventus ndal krizën, kundër Bologna-s e nderojnë serbët! E para për Realin këtë sezon, Osassuna i merr pikë

Tre ndeshjet pa fitore në Seria A janë lënë pas. Juventus më në fund është rikthyer te fitorja dhe këtë e ka bërë duke mposhtur Bologna-n me rezultatin e pastër 3-0. Në ‘Allianz Stadium’ i pari realizoi serbi Kostic në minutën e 24, ndërsa qetësia do vinte vetëm në pjesën e dytë kur Vlahovic do kalonte ‘zonjën e vjetër’ në epërsi të dyfishtë.

Për të vulosur shifrat u desh një perlë e Milik, duke ndërprerë kështu të paktën për momentin krizën e bardhezinjtë. Pas 8 javësh kampionat Juventus renditet në vendin e 7 me 13 pikë, 7 më pak se Napoli dhe Atalanta që ndajnë vendin e parë të Seria A. Sa i takon Atalanta-s të besuarit e Gasperinit fituan 1-0 kundër Fiorentinës. Për të bërë heroin e tre pikëve mendoi Lookman.

Ndërkohë Real Madri për herë të parë në këtë sezon nuk ia del që të fitojë një ndeshje. Në javën e 7 të La Liga-s ‘galaktikët’ janë ndalur në një barazim 1-1 kundër Osasuna-s. Në ‘Bernabeu’ kampionët në fuqi kaluan të parët në avantazh me Vinicius Junior, ndërsa barazuan me Garcia-n në pjesën e dytë.

Në minutën e 78 u mendua se Reali fitoi ndeshjen, pasi Osasuna mbeti me 10 lojtarë, por Benzema nuk u tregua i saktë nga pika e bardhë e penalltisë. Për rrjedhojë të këtij barazimi Real Madrid humbi vendin e parë pavarësisht se ka kuotë të barbartë pikësh me Barcelonën, 19, por katalanasit kanë golavarazh më të mirë.