Kaloi dy shkallët e Vettingut, KLP emëron në SPAK Manjola Kajananën, prokuroria e posaçme me 13 anëtarë

Këshilli i Lartë i Prokurorisë, në mbledhjen e 63 të saj, ka emëruar si prokurore në Prokurorinë e Posaçme të Anti Korrupsionit Manjola Kajana. Ky vendim u mor në këtë mbledhje të mbajtur 'online' në praninë e të gjithë anëtarëve të Këshillit dhe përfaqësueseve nga Ministria e Drejtësisë, EURALIUS, OPDAT si dhe vëzhguese tё tjerë tё akredituar. 

"Pasi ka verifikuar plotësimin e të gjitha kushteve dhe kritereve të parashikuar në ligjin 'Për organizimin dhe funksionimin e institucioneve për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar', në referencë të vendimit të tij, nr.137 datë 16.07.2019 'Për miratimin e listës me renditjen e kandidatëve për prokurorë në Prokurorinë e Posaçme', si dhe të Vendimit të KPA-së, datë 10 korrik 2020, për lënien në fuqi të vendimit nr.162 datë 19.06.2019 të KPK-së 'Për konfirmimin në detyrë të subjektit të rivlerësimit znj. Manjola Kajana',"-thuhet në njoftimin e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

Për të arritur deri në emërimin e KLP prokuroria Manjola Kajana kaloi dy shkallët e vetingut. KPA, Komisioni i Pavarur i Kualifikimit dhe KPK, Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit. Me Manjola Kajana shkon në 13 numri i prokurorëve në Këshillin e Lartë të Prokurorisë, nga 15 vende gjithsesj. Ditën e nesërme, e martë 14 korrik 2020, pritet të zhvillohet edhe ceremonia e betimit përpara presidentit Meta.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Sulmi në Banjskë, Albin Kurti për ‘Al Jazeera’ akuzon Beogradin për nxitje të dhunës: Vuçiç synon të krijojë një 'Republika Srpska' në Kosovë

Sulmi në Banjskë, Albin Kurti për ‘Al Jazeera’ akuzon Beogradin për nxitje të dhunës: Vuçiç synon të krijojë një 'Republika Srpska' në Kosovë