Kancelari Gjerman Scholz do të vizitojë Shqipërinë

Kancelari Gjerman Scholz do të vizitojë Shqipërinë

Kancelari gjerman Olaf Scholz

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka njoftuar se do të vizitojë vendet kandidate në Ballkanin Perëndimor muajin e ardhshëm përpara samitit të 30 majit të BE-së që do të shqyrtojë situatën në Ukrainë dhe pasojat e saj. 

Aktualisht Gjermania ka një qëndrim të ndryshëm nga Franca, pasi Macron propozoi një Këshilli Politik të vendeve që aspirojnë anëtarësimin, një sugjerim ky që në çdo pikëpamje minon autoritetin e BE-së në periferinë e vet.

Gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor me aspirata për anëtarësim në BE: Shqipëria, Bosnja dhe Hercegovina, Kosova, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut dhe Serbia,  janë përfshirë në procesin e reformave shumëvjeçare, u tha Scholz ligjvënësve në Berlin të enjten.

“Nderimi i angazhimeve tona ndaj tyre nuk është vetëm një çështje e besueshmërisë sonë. Sot më shumë se kurrë, integrimi i tyre është gjithashtu në interesat tona strategjike”, tha ai, duke treguar ndikimin e fuqive të jashtme në rajon, përfshirë Rusinë.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Suedi/ Ra në lumë, dy kosovarë shpëtojnë burrin e dehur, momenti kur e nxjerrin nga lumi

Suedi/ Ra në lumë, dy kosovarë shpëtojnë burrin e dehur, momenti kur e nxjerrin nga lumi