Kanosi një person, në kërkim 29-vjeçari në Burrel! I sekuestrohen 12 targa makinash, 2 policie! Në 2010 tentoi të vriste për gjakmarrje

Kanosi një person, në kërkim 29-vjeçari në Burrel! I sekuestrohen 12 targa makinash, 2 policie! Në 2010 tentoi të vriste për gjakmarrje

BURREL- Një 29-vjeçar është shpallur në kërkim nga policia në Burrel, pasi ka kanosur një person. Hulk Dedja ka qenë duke kandisur një person në një lokal në qytetin e Burrelit për motive të dobëta. Pas kanosjes ai është larguar dhe tashmë është shpallur në kërkim. 29-vjeçari është një person me precedent penal, pasi vite më parë ka tentuar të vriste për gjakmarrje, por la dy persona të plagosur.

Gjatë kontrollit që i është ushtruar në banesë atij i janë gjetur 12 targa automjetesh (2 prej të cilave me mbishkrimin "Policia", 4 targa të huaja dhe 6 targa shqiptare), një fenelinë, një rrip multifunksional si ata të policisë dhe 1 krehër kallashnikovi. Ai akuzohet për veprat penale "Kanosja", "Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armëve, armëve shpërthyese dhe i municionit", "Mbajtja pa të drejtë e uniformës".

Në vitin 2011, Hulk Dedja ka tentuar të vrasë dy persona në shenjë hakmarrje për vrasjen e të atit. I ati i tij, Halit Dedja u vra në vitin 2010 në Tiranë. Aso kohe, vetëm 18 vjeç, Hulk Dedja në shenjë hakmarrje për vrasjen e të atit ka tentuar të vrasë dy pjesëtarë të fisit Kolaj nga Burreli.

Mes fiseve Kolaj dhe Hulku ekziston një histori e gjatë hasmërie. Kolajt dyshohen të kenë ekzekutuar tre djem të familjes Dedja dhe babanë e tyre. Dedajt nga ana e tyre, dyshohen se kanë vrarë në shenjë hakmarrje, Haki Kolën, babain e Ismet Kolës dhe dy vëllezërit e tij, Fiqiri e Medi Kola.

Viktima më e fundit e hakmarrjes ka qenë babai i Hulkut, Haliti, i cili në Tiranë njihej si Donald Dedja. Ai u ekzekutua me armë zjarri më datën 16 dhjetor 2010, në rrugën "Irfan Tomini", pranë ish-uzinës "Enver" në Tiranë. Dedja, në vitin 1997 punonte si oficer policie për hetimin e krimeve, por në atë kohë, i vranë vëllain. Kjo e rëndoi emocionalisht punonjësin e policisë, i cili edhe për pak kohë punoi pranë FNSH-së. Pas disa vitesh atij i vrasin vëllain tjetër dhe babanë.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Tashmë është zyrtare! Juventus prezanton Thiago Mottan, italo-braziliani shpreh ambicien për t'i bërë tifozët të lumtur

Tashmë është zyrtare! Juventus prezanton Thiago Mottan, italo-braziliani shpreh ambicien për t'i bërë tifozët të lumtur