Kaos nga përmbytjet në Gjermani, 58 viktima dhe dhjetëra të tjerë të zhdukur! Autoritetet paralajmërojnë për përkeqësim të mëtejshëm të situatës

GJERMANI- 58 qytetarë kanë vdekur në Gjermaninë perëndimore dhe shumë të tjerë janë zhdukur pas përmbytjeve të mëdha që kanë ndodhur për shkak të rrebesheve të shiut.

Dëmet më të mëdha nga përmbytjet kanë ndodhur në zonën e Rhineland-Palatinate dhe North Rhine-Westphalia, ku ndërtesat dhe makinat janë marrë para nga përmbytjet.

Të paktën gjashtë të tjerë kanë vdekur në Belgjikën fqinje dhe qyteti i Liège u ka kërkuar të gjithë banorëve të evakuohen.

Reshjet e shumta të shiut në ditë më parë në pjesën e Evropës perëndimore, kanë bërë që lumenjtë kryesore të dalin nga shtrati i tyre.

Edhe Hollanda është goditur keq, pasi përmbytjet e lumenjve kanë dëmtuar shumë shtëpi në provincën jugore të Limburg. Një numër i shtëpive të kujdesit gjithashtu janë evakuuar.

Malu Dreyer, shefi i shtetit Rheinland-Pfalz të Gjermanisë, i përshkroi përmbytjen si një "katastrofë".

"Ka të vdekur, të zhdukur dhe shumë njerëz ende janë në rrezik," tha ai. "Të gjitha shërbimet tona të urgjencës janë në veprim 24 orë dhe rrezikojnë jetën e tyre."

Kancelarja Angela Merkel, e cila është në SHBA përpara një takimi me Presidentin Joe Biden, tha se ishte "tronditur nga katastrofa".

Të paktën 19 njerëz vdiqën në rrethin Ahrëeiler të Rheinland-Pfalz, pasi lumi Ahr, i cili derdhet në Rhein, doli nga shtrati.

Helikopterët e policisë dhe qindra ushtarë janë shpërndarë në disa zona për të ndihmuar banorët e bllokuar. Më parë, policia tha se dhjetëra njerëz po prisnin në çatitë e tyre të banesave për t'u shpëtuar. Shkollat ​​janë mbyllur përreth perëndimit të vendit, ndërsa lidhjet e transportit janë ndërprerë.

Parashikimet e meteorologëve thonë se priten sërish reshje të mëdha shiu në pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore të Enjten dhe të Premten. Ekspertët thonë se ndryshimi i klimës pritet të rrisë frekuencën e ngjarjeve ekstreme të motit, por lidhja e çdo ngjarjeje të vetme me ngrohjen globale është e ndërlikuar.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:40
58 të vdekur nga përmbytjet, Meta solidarizohet me Gjermaninë dhe shtetet e tjera: Ngushëllime për familjarët dhe të afërmit e viktimave

Presidenti Ilir Meta është solidarizuar me përmbytjet që po ndodhin në Gjermani dhe në disa shtete të tjera të BE-së, ku deri tani raportohet se kanë humbur jetën 58 persona dhe shumë të tjerë janë të zhdukur. Në një postim në rrjetet sociale, Meta i shpreh ngushëllime familjarëve të viktimave, ndërsa lutet për të mos patur humbje te tjera jetesh.

“Solidaritet me Gjermaninë mike dhe shtetet e tjera të Bashkimit Europian, të goditura në disa rajone nga stuhitë dhe përmbytjet shkatërrimtare.

Ngushëllimet e mia edhe në emër të popullit shqiptar shkojnë për familjarët dhe të afërmit e viktimave.

Me urimin për shërim të shpejtë të të lënduarve, lutemi për të mos patur të tjera humbje jetësh”, shprehet Meta.

Ora 20:02
Shkon në 58 numri i personave të vdekur nga përmbytjet në Gjermani, pamje ‘trishtuese’ çfarë kanë lënë pas shirat ‘katastrofike’

Numri i vdekjeve nga stuhitë në Rheinland-Pfalz dhe Nordrhein-Westfalen ka shkuar në 58 gjatë të ditës së sotme, raportojnë mediat në Gjermani. Raportohet se në orët e pasdites janë konstatuar edhe 9 viktima të tjera në Rheinland-Pfalz. Ndërkohë që 15 persona humbën jetë në Euskirchen, në jug të Këlnit ndërsa ka ende persona të zhdukur.

Edhe në Belgjikë, Zvicër, Holandë e në rajone të tjera të Europës Perëndimore ka pasur vërshime që kanë shkaktuar dëme në infrastrukturë. Këtu janë disa nga foto më të fundit nga zonat e prekura në Gjermani, Belgjikë dhe Hollandë.

Ora 16:38
Përmbytjet në disa shtete të Europës, reagon Xhaçka: E pikëlluar thellë nga humbjet tragjike të jetëve

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka ka reaguar në lidhje me përmbytjet që kanë ndodhur në Gjermani, Belgjikë, dhe Holandë, ku deri tani raportohet se kanë humbur 40 persona.

‘E pikëlluar thellë nga humbja tragjike e jetëve pas përmbytjeve tragjike në Berlin, Gjermani, Belgjikë, dhe Holandë. Zemrat dhe mendjet tona janë me të gjithë të prekurit dhe familjet e tyre.’- shkruan ministrja.

/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • tosi: 15/07/2021 12:16

  Shume shpejt Tabakhonja e Tirones do dale me nje dekkarate ne shqup lidhur me permbytjet e medha ne Gjermani , Hollande, Belgjike ku do te fajesoje qeverine Rama per keto permbytje. Kjo sharebajge leh si gore sa here ndodhin permbytje ne Tirane dhe del gjithe gezim ne Shqup per te share Erjon Veliajn. Shikoje moj shore se natyra gjunjezon dhe Gjermanine lokomotiven e,Europes dhe jo me Tiranen , moj syneperke shpirtzeze qe vetem helm kobre nxjerr nga goja prandaj do rrijsh ne opozite dhe nja 16 vjet te tjera se jeni te urryer nga populli.

  Përgjigju
  • Ptuuuuuuuu: 15/07/2021 14:32

   Pse Edi brekushja bashke me hajdutet e tij nuk benin te njejten gje me shkodren?Kur do e kuptoni qe eshte vetem teater e bandes PS PD LSI

 • Sondazhi i ditës:

  Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Sylvinho rrëfehet për FIFA-n: Ju tregoj çelësin e suksesit të kombëtares shqiptare! Ëndrra jonë pas kualifikimit në ‘Euro 2024’

Sylvinho rrëfehet për FIFA-n: Ju tregoj çelësin e suksesit të kombëtares shqiptare! Ëndrra jonë pas kualifikimit në ‘Euro 2024’