Dogji rregulloren, Edi Paloka 40 ditë jashtë Kuvendit, 'rekordmen' i të përjashtuarve! Petrit Dodës i 'falen' 20 ditë! PS: U përplas me gardën e shau ministrat

Sekretariati i Etikës ka përjashtuar me 40 ditë nga Kuvendi Edi Palokën dhe me 20 ditë Petrit Dodën, dy udhëheqësit e kaosit të Rithemelimit në seancën plenare të një dite më parë. 

Paloka bëhet deputeti i parë i Parlamentit që përjashtohet për një periudhë kaq të gjatë, pas miratimit të rregullores së re, duke e çuar në 24 listën deputetëve të grupeve Bardhi-Berisha të përjashtuar më herët sepse nuk kanë lejuar zhvillimin normal të seancave.

Në 20 minuta seancë, ditën e djeshme, mbizotëroi sërish kaosi por këtë herë në mungesë të Flamur Nokës, udhëheqësi ishte Paloka. Njësoj si herët e tjera, Paloka ndezi pajisjen zhurmuese duke krijuar kaos. Një prej veprimeve të tij që tërhoqi më shumë vëmendje ishte momenti kur dogji rregulloren e parlamentit.

"Gjithashtu deputeti Paloka i vendosi flakës rregullores së Kuvendit dhe më pas e hodhi në drejtim të anëtarëve të Këshillit të Ministrave, duke rrezikuar kështu zjarrvënien në sallë", thuhet në kërkesën e PS drejtuar Sekretariatit të Etikës.

Petrit Doda sapo nisi seanca plenare u konfrontua me punonjësit e gardës pasi tentoi që të çajë kordonin e ngritur prej tyre në foltoren e Kuvendit, ndërsa iu drejtua me tone të larta dhe me fjalë të rënda fyese anëtarëve të Këshillit të Ministrave dhe drejtueses së seancës. 

Një tjetër detyrë e tij ishte që të "ndizte" frymën e kaosit, madje këtë e tentoi dhe me deputetët e PD zyrtare, pasi në një moment shkoi pranë karriges së Enkelejd Alibeaj të cilit iu hakërrye se përse qëndronte ulur me Bashën dhe nuk i bashkohej protestës. 

Një tjetër protagonist i seancës së djeshme ishte Dash Sula i veshur si një punonjës bingoje e duke hedhur euro në mes të sallës, ndihmuar dhe nga deputetët e tjerë të Rithemelimit.

Krahas bilbilëve zhurmues, armaturës së deputetëve të Rithemelimit iu shtuan dhe "mjete" të reja. Në oborrin e Kuvendit, skenarin e kaosit e vijuan deputetët e përjashtuar, me në krye Flamur Nokën. Ky i fundit përdori miell dhe vezë të cilat ua lëshoi efektivëve të gardës dhe sekretarit të përgjithshëm të kuvendit Genc Gjoncaj.

Ndërsa Lulzim Basha, në përpjekje për t’u distancuar nga aksioni i Rithemelimit u fut në sallë 40 minuta me herët, dhe u largua vetëm kur mazhoranca  rrëzoi dy amendamentet e propozuara prej tij, mes të cilave edhe kërkesa për t’I ofruar 50 mln euro mbështetje Kosovës për sigurinë.

 

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ledi: 09/02/2024 21:00

  Kur ishim Sterkaj,Doshi ,Ndreu dhe Armando Prenga ky gjyslyksi trim prej kartini ha te dry dhe nuk piptinte ,kruse Tasha i din te urte deputetet socialist dhe bon trimin

  Përgjigju
 • Kasem Gahinjit: 09/02/2024 18:46

  Po ne rast se Paloka ,,pas 40 ditesh i perserit veprimet cdo te behet? A Ka vlere imuniteti per keta terroriste qe nuk pyesin per ligjin?

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Morinë/ Qentë endacakë kthehen në problem për udhëtarët

Morinë/ Qentë endacakë kthehen në problem për udhëtarët