892 mijë paketa cigare kontrabandë në Hanin e Hotit! Gjoni: 1.1 mln euro dëm shtetit (FOTO)

TIRANË- Një sasi prej 892 mijë paketa cigare kontrabandë janë kapur ditën e sotme në doganën e Hanit të Hotit në Shkodër. 

Këto paketa të llojit "President Slims" ishin destinuar të hidheshin në tregun shqiptar, por pa paguar detyrime doganore, duke i sjellë një dëm shtetit prej 140 mln lekë ose 1.1 mln euro. Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Gjon Bardhi, në një konferencë për mediat nga Ministria e Financave, bëri me dije se e gjithë ngarkesa ishte e pa pajisur me pullë fiskale apo të një shteti tjetër, e për pasojë e gjithë sasi është sekuestruar, por nuk ka informacione për persona të vënë në hetim apo të arrestuar.

"Strukturat e administratë kanë sekuestruar 892 mijë paketa cigare në pikën kufitare të Hanit të Hotit në Shkodër. Strukturat e doganave kontrolluan në kamion, ku ishte kjo sasi e llojit President Slims. E gjithë ngarkesa ishte e papajisur me pullë fiskale apo të një shteti tjetër. Nëse do hidhej në treg, vlera e detyrimeve doganore kap vlerën që duhet të paguhej, 140 mln lekë ose 1.1 mln euro. U referua rasti në Prokurorinë e Shkodrës. Në bashkëpunim me prokurorinë në Shkodër, por kryhen veprime hetimore. Ky nuk është rasti i parë, sidomos për mallrat që paguajnë akcizë", tha Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Gjon Bardhi.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Kafsha: 06/03/2020 22:06

  Bravo policia, d ë rr m o n i mutrat fshatarë!

  Përgjigju
 • Migjeni: 06/03/2020 20:55

  Kan zot doganat tani s.jan me si ne kohen e Sali rrumpalles.bravo drejtor Gjoni

  Përgjigju
  • Andi: 09/08/2020 22:48

   Gjon kontrabandisti. edhe 20 euroshat po i kerkon te zyra. na mbyti, na griu. Gjon 20 euroshi gomisti.

 • Santa Quaranta: 06/03/2020 20:28

  Shkaterroni skemat e policise kufitare dhe doganes ne pkk ne Shqiperi dhe dio te rriten te ardhurat 2000%!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Rikthimi i PD-së me protesta në shtator, a do ta forcojë politikisht?×

Lajmi i fundit

Begaj pritet në takim nga Konjufca, në fokus të bisedimeve marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri e lufta në Ukrainë

Begaj pritet në takim nga Konjufca, në fokus të bisedimeve marrëdhëniet Kosovë-Shqipëri e lufta në Ukrainë