Kapet në brigjet e Orikumit breshka e rrallë e llojit Kareta kareta! Do të niset drejt Turqisë për arsye studimore

Breshka e llojit Kareta kareta rikthehet në brigjet e Orikumit. Stina e vjeshtës ka bërë që ajo të migrojë në ujërat e detit të Vlorës.

Breshka ka rënë në rrjetat e peshkatarëve ditën e djeshme dhe ka një peshë prej 23 kg.

Gjallesa po bahet momentalisht në qendrën e peshkimit Orikum ku po kujdesen specialistët për shëndetin e saj dhe më pas për arsye studimore do të niset për në Turqi.

Breshka Kareta kareta është e rrallë, me një jetëgjatësi nga 47-67 vite. Ajo është një gjallesë e klasifikuar si e rrezikuar nga zhdukja, kjo edhe për shkak të riprodhimit të ulët. Një breshkë femër e këtij lloji, gjatë jetës së saj, lëshon vetëm 4 vezë çdo 3 vite.

J.SH./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rishfaqen nostalgjikët e diktatorit, a duhet bërë dekomunistizimi i shoqërisë shqiptare?×

Lajmi i fundit

John

FOTO/ Qiell, dëborë dhe male, pamjet piktoreske nga Lëpusha