Karnavalet, rrugët e Shkodrës për tri ditë me parada, kostume e muzikë! 100-vjetori i Sulejman Pitarkës, ‘Rrethimi i vogël’ tek Arkivi! Filmi ‘Batim’ i Mauro Zaçes tek Piramida!

Më rastin e 100-vjetorit të lindjes së aktorit e dramaturgut Sulejman Pitarka, shfaqet sot në orën 11.00 në Arkivin e Filmit "Rrethimi i vogël" me regji të Saimir Kumbaros. Hyrja është e lirë për publikun.

Nga sot në orën 11.00 për tre ditë radhazi, rrugët e Shkodrës vishen me kostume, muzikë dhe bejte tradicionale për të festuar Karnavalet.

Me rastin e 80-vjetorit të Çlirimit, mbahet këtë mbrëmje në orën 19.00 në teatrin "Andon Zako Çajupi" në Korçë  një “Koncert me pjesë nga krijimtaria e Dhora Lekës” me solistët e Orkestrës Simfonike të Forcave të Armatosura.

Drama “Nëna” e Florian Zeller me regji të Mehmet Xhelilit mbahet sot deri të dielën në orën 19.00 në skenën e Teatrit Eksperimental “Kujtim Spahivogli” në ArTurbina.

Vijon të shfaqet edhe këtë mbrëmje në orën 19.00 në Teatrin Kombëtar komedia “Martesë me kushte” e Dario Fo me regji të Altin Bashës.

Me 50 imazhe tronditëse si dëshmi e agresionit rus është e hapur për publikun nga sot deri në 23 mars ekspozita "Ukraina: një krim lufte" në Qendrën për Hapje dhe Dialog në Kryeministri.

Shfaqet sot në orën 17.00 tek "TUMO" pranë Piramidës filmi "Batim" me regji të Mauro Zaçes.

Me rastit e Ditëve të Kujtesës, Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë prezanton sot në orën 9.30 pranë Shtëpisë së Evropës librin studimor "Gjyqet ndaj Nomeklaturës së Lartë Komuniste 1993-1996" me vendimet gjyqësore ndaj 35 ish-funksionarëve të lartë.

Në Fakultetin e Shkencave Sociale mbahet sot në orën 10.30 një forum për Osman Kazazin, si emblemë rezistence ndaj regjimit komunist, ku do të shfaqet edhe dokumentari "Sytë e shpirtit".

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ilir Meta sulmon kreun e SPAK, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale

Conference League/ Dramë në 120 minuta dhe penallti, Fiorentina dhe Aston Villa kalojnë në gjysmëfinale