Kartëmonedhat e vjetra në qarkullim, Banka e Shqipërisë njofton afatin përfundimtar të këmbimit

Kartëmonedhat e vjetra në qarkullim, Banka e Shqipërisë njofton afatin përfundimtar të këmbimit

Banka e Shqipërisë ka njoftuar ditën e sotme se fundi i vitit 2023 do të shënojë edhe afatin e fundit për këmbimin e disa kartëmonedhave të vjetra që ende qarkullojnë, tashmë pa kurs ligjor.

Mbështetur bazuar në vendimin e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë nr.17, datë 13.2.2013 “Për shtyrjen e afatit të këmbimit të disa kartëmonedhave pa kurs ligjor”, Banka e Shqipërisë njofton se data 31 dhjetor 2023 është afati i fundit për këmbimin e kartëmonedhave pa kurs ligjor si më poshtë:

100 Lekë, emetim i viteve 1993, 1994, 1996, imazhi i Luftëtarit Kombëtar;

100 Lekë, emetim i vitit 1996, imazhi i Fan S. Nolit;

200 Lekë, emetim i viteve 1992, 1994, 1996, imazhi i Ismail Qemalit;

500 Lekë, emetim i viteve 1991,1992,1993,1996,1997, imazhi i vajzës me lule dielli;

500 Lekë, emetim i viteve 1992, 1994, 1996, imazhi i Naim Frashërit;

1000 Lekë, emetim i viteve 1992,1994,1995,1996, imazhi i Skënderbeut.

Kartëmonedhat e mësipërme mund të vazhdojnë të këmbehen deri më datë 31 dhjetor 2023, pranë çdo sporteli të bankave të nivelit të dytë.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Fshati: 14/12/2023 12:57

  Mashallah na keni lanë afat deri në fund të vitit. Tre javë e kusur. Po te ishit keq organizuar keni pas mujte me jeq nga qarkullimi brenda nates.

  Përgjigju
 • Adi: 13/12/2023 22:34

  I doni per koleksion se kto monedhane foto kan dal me kohe nga qarkullimi

  Përgjigju
 • Marathono'maku: 12/12/2023 23:10

  Po shtypni ndonjë monedhë CoMemorative me F.S.Nolin!..Si 2 Euroshi,Jubilare!

  Përgjigju
  • vini goga: 15/12/2023 14:33

   Po kjo cfar lidhje ka posta, po behet fjal per terrheqen e kartmonedhat me emetim te 1992-1996 dhe jo emetimete e mevonshme pervec kartmonedhen e 100 Lekë, emetim i vitit 1996, imazhi i Fan S. Nolit

  • H.Hoxha: 14/12/2023 13:17

   ATO QE JANE PER T'UNDRUAR T'UJEPET POROSI TREGETAREVE NDEROJNE TI TE VJETRAT DHE ATA T'I NDEROJNE NE BANKA KUR I DOREZOJNE LEKET .NDERSA BANKA. T,INXJRE VETEM TE REJA DHE JO LEKET E VJERA TE SHPERNDAHEN NEPERMET RROGAVE DHE PENSIONEVE.....90 PENSIONEVE(ARKETARRET TE THONE AJDE NGA ORA 14.00 SE ATEHETE VIJNE LEKET NGA POSTA QE NDRORE.CFARE BEJNE ATO ARKETARE DERI NE OREN 14. A I KONTROLLON NJERI..

  • vini goga: 13/12/2023 17:53

   jo

 • populli: 12/12/2023 16:22

  qerrojeni kerrmen !!!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj

Nga se shkaktohet paraliza e gjumit dhe çfarë ndodh gjatë saj