KATAR 2022/ Dramë me 3 gola për Ekuadorin, Senegali e mposht në ndeshjen e fundit dhe kalon në 1/8 e Botërorit (VIDEO)

KATAR 2022/ Dramë me 3 gola për Ekuadorin, Senegali e mposht në ndeshjen e fundit dhe kalon në 1/8 e Botërorit (VIDEO)

Goli i Sarr

FT/ Ekuador 1 - 2 Senegal (Caicedo 68' /Sarr 44' (p), Koulibaly 70' )

Ekuadori humbi 1-2 me Senegalin në ndeshjen e fundit për grupin A të Kupës së Botës. Në stadiumin "Khalifa" në Doha, ndeshja prodhoi emocione teksa Senegali bëhet skuadra e dytë pas Holandës që kalon grupin. Edhe pse me një paraqitje të mirë, Ekuadori nuk ia doli të merrte një pikë që i duhej për të kaluar më tej. Janë afrikanët e trajnerit Cisse që kanë marrë biletën e dytë për të luajtur në 1/8 e Botërorit.

Ndeshja nisi e qetë në mesin e fushës, me dy skuadrat që nuk dëshironin të pësonin. Në të 44 minutë, Sarr shënoi për Senegalin me 11 metërsh. Pjesa e parë u mbyll me këtë rezultat, ndërsa në të 68 minutë ishte Caicedo që vendosi ekuilibrat në 1-1. Vetëm dy minuta më vonë, në të 70' ishte kapiteni Koulibaly që riktheu avantazhin e afrikanëve. Me mbrojtjen e "hekurt", Senegali ia doli të mbante këtë rezultat për të kaluar në fazën me eleminim direkt.

Sot u mbyllën ndeshjet në grupin A, me Holandën që kryeson me shtatë pikë duke kaluar në fazën e 1/8 si kokë grupi. Në vendin e dytë Senegali me gjashtë pikë që kalon më tej, teksa lamtumirën eventit ia japin Ekuadori (4 pikë) dhe Katari me zero pikë.

VIDEO:

Renditja:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:35
VIDEO/ Dramë për Ekuadorin, 2 gola për dy minuta e nxjerrin jashtë Kupës së Botës! Feston Senegali

70' Ekuador 1-2 Senegal. Dramë në Katar. Ekuadori barazon ndeshjen në minutën e 68 me Caicedo, duke qenë më parë se Senegali në renditje. Vetëm dy minuta më vonë, në të 70 minutë kapiteni Koulibaly shënon golin e 1-2 për Senegalin, duke bërë që momentalisht afrikanët të jenë në fazën e 1/8.

Goli i Caicedo:

Goli i Koulibaly:

Ora 16:47
VIDEO/ Gol me shije kualifikimi, Senegali ndëshkon Ekuadorin në fundin e pjesës së parë

44' Ekuador 0-1 Senegal. Afrikanët kalojnë në avantazh falë një penalltie të kthyer në gol nga Sarr. Në fundin e pjesës së parë një ndërhyrje e gabuar në zonë është akorduar si penallti, me sulmuesin e Senegalit që e ka kthyer në gol.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet vendore/ Kërkuan të shpallet e pavlefshme kutia e burgut të Rrogozhinës, KAS rrëzon kërkesën e BF! Memolla i PS-së mbetet fitues

Zgjedhjet vendore/ Kërkuan të shpallet e pavlefshme kutia e burgut të Rrogozhinës, KAS rrëzon kërkesën e BF! Memolla i PS-së mbetet fitues