KATAR 2022/ Holanda kualifikohet në 1/8 e Botërorit, Gakpo dhe de Jong 'likuidojnë' të zotët e shtëpisë! 'Tulipanët' kokë grupi (VIDEO)

Pamje nga Holandë 2-0 Katar

FT/ Holandë 2 - 0 Katar (Gakpo 26', de Jong 49')

Holanda fitoi 2-0 me Katarin në grupin A të Botërorit 2022. Në "Al Bayt Stadium" në Al Khor, "Tulipanët" iu falën golave të Gakpo në minutën e 26 dhe de Jong në minutën e 49. Me këtë tri pikësh Holanda shkon në vendin e parë në grupin A me shtatë pikë, duke kaluar më tej në 1/8 e kompeticionit.

Skuadra e van Gaal dominoi gjithë ndeshjen, duke mos e vendosur asnjëherë në diskutim fitoren. Një aksion i bukur në minutën e 26 të ndeshjes dhe loja tiki-taka solli realizimin e Gakpo, që shkon në kuotën e tre golave në këtë kompeticion. Në pjesën e dytë, në të 49 minutë shënoi edhe de Jong, duke bërë që holandezët të arkivojnë tri pikët.

Sot u mbyllën ndeshjet në grupin A, me Holandën që kryeson me shtatë pikë duke kaluar në fazën e 1/8 si kokë grupi. Në vendin e dytë Senegali me gjashtë pikë që kalon më tej, teksa lamtumirën eventit ia japin Ekuadori (4 pikë) dhe Katari me zero pikë.

Ora 17:09
VIDEO/ Holanda mbyll llogaritë e Kupës së Botës, de Jong shënon golin e dytë dhe dërgon skuadrën në 1/8

49' Holandë 2-0 Katar. "Tulipanët" shënojnë golin e dytë kundër Katarit. de Jong nuk e ka të vështirë të dërgojë topin në rrjetë pas një aksioni të bukur nga skuadra e van Gaal. Me këtë gol Holanda siguron vendin e parë në grupi A të Botërorit.

Ora 16:28
VIDEO/ Kualifikimi një formalitet, Holanda i shënon Katarit pas 26 minutave lojë! Shkëlqen sulmuesi i PSV

26' Holandë 1-0 Katar. Gakpo shënon për "Tulipanët" në minutën e 26-të. Një aksion i bukur nga skuadra e van Gaal ka bërë që sulmuesi i PSV të dërgojë topin në rrjetë, duke shkuar në kuotën e tre golave në Botëror, njëjtë sa Mbappe dhe Enner Valencia që kryesojnë listën.