KATAR 2022/ Tjetër skandal në sytë e FIFA-s, policët ndalojnë fanellat me mesazhe për të drejtat e grave në Iran (VIDEO)

Pas shiriti të kapitenëve ‘One Love’ një tjetër skandal është shënuar në Katar ku po mbahet Botërori i 22 në histori.

Brenda dhe jashtë stadiumit, teksa në program ishte ndeshja Iran-Uells, janë ndalur disa bluza të cilët kishin shkrime për të mbrojtjen e të drejtave të grave. Kjo si mesazh për regjimin në Iran, por që me të pikasur janë hequr nga policët dhe forcat e sigurisë në Katar.

Në bluze shkruhej “Liri për gratë”, ndërsa gjatë ndeshjes po brenda stadiumit u konfiskuan edhe disa flamuj. Pikërisht sot është edhe dita ndërkombëtare për mbrojtjen e të drejtave të grave.

Kjo ndodhi në sytë e FIFA-s, që pak ditë më parë kërcënoi edhe për shiritin e kapiteni ‘one love’. FIFA tha se nëse kapitenët e disa kombëtareve do ta mbanin atëherë do ndëshkoheshin me karton të verdhë.

Shiriti ‘one love’ simbolizon gjithëpërfshirjen, pa përjashtuar as homoseksualitetin, i palejuar në Katar.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Rrezohet kërkesa e Bardhit për ndryshimin e Komisionit për Reformën Zgjedhore

Rrezohet kërkesa e Bardhit për ndryshimin e Komisionit për Reformën Zgjedhore