Katari mund të ridrejtojë një pjesë të gazit në Evropë me ndërmjetësimin e SHBA-së

Katari mund të ridrejtojë një pjesë të gazit në Evropë me ndërmjetësimin e SHBA-së

Emiri i Katarit Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani

Katarit do t'i duhet ndihmë nga Shtetet e Bashkuara për të bindur blerësit e gazit natyror të Dohas që të ridrejtojnë disa furnizime në Evropë në rast se një konflikt Rusi-Ukrainë ndërpret dërgesat ruse në kontinent, tha një burim i njohur me diskutimet sipas raportimeve të Reuters.

Çështja do të diskutohet në bisedimet në Uashington javën e ardhshme midis emirit të Katarit Sheikh Tamim bin Hamad al-Thani dhe presidentit amerikan Joe Biden, tha një nga burimet.

Administrata amerikane javët e fundit i është afruar Dohas dhe prodhuesve të tjerë të mëdhenj të energjisë për të parë nëse mund të ndihmojnë në rast se Rusia sulmon Ukrainën dhe Shtetet e Bashkuara vendosin sanksione ndaj Rusisë.

“Doha mund të jetë në gjendje të ndihmojë në rast të një përçarjeje të madhe globale si në vitin 2011 gjatë Fukushimës”, tha burimi, duke iu referuar aksidentit të reaktorit bërthamor të Japonisë.

Doha, një nga prodhuesit më të mëdhenj në botë të gazit natyror të lëngshëm (LNG), mund të dërgojë disa gaz shtesë në Evropë. Por ajo nuk ka shumë furnizim rezervë pasi shumica e vëllimeve janë kontraktuar sipas marrëveshjeve afatgjata, tha burimi.

"Konsumatorët e mëdhenj të gazit të Katarit do të duhet të binden nga SHBA-ja ose të tjerët që të lejojnë ridrejtimin e gazit të tyre në Evropë si një zgjidhje afatshkurtër."

Në terma afatgjatë, Katari pret që eksportet e tij të LNG të rriten ndjeshëm. Por për të garantuar sigurinë energjetike, Bashkimi Evropian duhet të mendojë për angazhimin për kontrata afatgjata LNG për të shmangur goditjet e ardhshme të furnizimit, tha burimi. Rusia paralajmëroi të mërkurën se vendosja e sanksioneve ndaj Presidentit Vladimir Putin personalisht nuk do ta dëmtonte atë, por do të ishte "politikisht shkatërruese", pasi presidenti i SHBA Joe Biden tha se do ta konsideronte një veprim të tillë nëse Rusia pushton Ukrainën.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

Zaloshnja: Himara dhe Konispoli, bashkitë e betejës rreth Censit

Zaloshnja: Himara dhe Konispoli, bashkitë e betejës rreth Censit