KE e gatshme të ndajë edhe 110 milionë euro për problemet e migracionit

KE e gatshme të ndajë edhe 110 milionë euro për problemet e migracionit

Ursula von der Leyen

Komisioni Evropian (KE) është i gatshëm të ndajë 110 milionë euro shtesë në vitin 2023 për problemet që lidhen me migracionin. Kështu thuhet në një letër të dërguar nga Ursula von der Leyen drejt krerëve të shteteve dhe vendeve të BE-së. Kjo vjen pak para samitit që do të mbahet në Bruksel më 23-24 mars.

Media italiane ‘Ansa’ thotë se kjo masë mbështetëse prej 200 milionë eurosh adreson çështje kyçe si pritja e të miturve të pashoqëruar, rritja e kapaciteteve pranë kufijve të jashtëm dhe plotësimi i nevojave të shteteve anëtare specifike.

Në samit do të diskutohet edhe nevoja urgjente të Ukrainës për më shumë armë dhe municione në Ukrainë dhe liderët e BE-së do të punojnë mbi një propozim të Përfaqësuesit të Lartë Borrell për t'i ofruar ndihmë Kievit.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Dhuna ndaj 29-vjeçares që kundërshtoi martesën, Gjykata lë në burg tre autorët e dyshuar

Vlorë/ Dhuna ndaj 29-vjeçares që kundërshtoi martesën, Gjykata lë në burg tre autorët e dyshuar