Kek me gështenja nga zonja Albana

Kek me gështenja

Përbërësit:

 • 500 gr gështenja
 • 200 gr miell
 • 4 kokrra vezë
 • 200 gr sheqer kaf
 • 1 lç pluhur pjekës
 • 350 gr gjalpë
 • 100 gr çokollatë
 • 50 gr kakao

Përgatitja:

Fillimisht vendosim gështenjat të ziejnë në ujë të bollshëm më kripë të trashë për 40 minuta. Heqim lëkurën dhe i lëmë të ftohen. Më pas largojmë disa gështenja për dekorin e ëmbëlsirës dhe pjesën tjetër e bluajmë derisa të bëhen miell.

Ndajmë të verdhat e vezëve nga të bardhat. Rrahim të verdhat me sheqerin kaf, shtojmë miellin e grurit dhe miellin e përftuar nga bluarja e gështenjave. I rrahim me mikser elektrik duke shtuar dhe çokollatën të shkrirë me gjalpë. Më pas rrahim të bardhat e vezëve në marengë. Shtojmë marengën tek përbërësit e tjetrë. Bëjmë një përzierje të lehtë me spatul kuzhine dhe e vendoim masën e brumit në një tavë keku ku kemi shtruar letër pjekje. E vendosim kekun të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën180 gradë Celsius për 30 minuta. Pasi të ftohet e pudrosim me kakao pluhur dhe e dekorojmë me gështenja.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

LIVE -Rama në Bruksel: I dhamë Europës buzëqeshje dje! Liderët ishin më mirë se kur mblidhen në kryeqytetet depresive

LIVE -Rama në Bruksel: I dhamë Europës buzëqeshje dje! Liderët ishin më mirë se kur mblidhen në kryeqytetet depresive