‘Kemi garë, por s’kemi debate’, Meta: Dëshiroj transparencë për programet e forcave politike dhe përballje që qytetarë të kuptojnë dallimet mes tyre

Presidenti Ilir Meta gjatë konferencës së zhvilluar pak mitura më parë u shpreh se dëshiron më shumë transparencë për programet e forcave politike, për t’u treguar respekt ndaj qytetarëve.

“Ajo që dëshiroj si president është që të ketë më shumë transparencë për programet e forcave politike për të treguar më shumë qytetari dhe respekt ndaj qytetarëve dhe përgjegjshmëri për llogaridhënie.”, u shpreh presidenti.

Meta tha se kemi garë por nuk kemi debate mes kandidatëve për kryeministër duke i ftuar ata në një përballje, në mënyre që qytetarit t’i jepet mundësia të kuptojë dallimet mes programeve politike.

“I ftoi kandidatët për kryeministër të përballin me qetësi programet e tyre. Do të ftoja drejtuesit e qarqeve apo deputet sipas forcave poetikë të bëjnë të njëjtën gjë përballë qytetarëve.

Është shqetësuese kemi garë po s’kemi debate që qytetari të kuptojë se ku janë dallimet në fushën e ekonomisë, drejtësisë, shëndetësisë, turizmit, bujqësisë.

Kjo është shumë e rëndësishme të ndodhi dhe unë shpresoj për një reflektim gjatë kësaj jave nga të gjithë.", tha ai. 


Lajmi kryesor:

7 ditë para zgjedhjeve, Meta: Kjo javë e fundit të jetë e qetë, mos shisni votën! Do sjell prova dhe dëshmitar se si ‘patronazhistët’ po u bëjnë presion qytetarëve


J.GJ./jsh/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përmirësimi i situatës nga COVID-19, a mendoni se duhet të lehtësohen masat kufizuese?×

Lajmi i fundit

John

Koronavirusi, shkon në mbi 650 mijë numri i vaksinimeve të kryera, Manastirliu: Vijojmë pa u ndalur drejt objektivit të 1 milion vaksinimeve