Këngë, valle e kostume, Shqiptaria bashkë në Teatrin e Operas! Historia rrëfehet me art! Nga ‘Qëndistarja’ te ‘Cili je ti more burrë’, Pavarësia e ritreguar

Me etyd vallesh e zërin e Malvina Likës, Folk Fest 2023 rikthen “Qëndistaren e flamurit”. 111-vjet më parë Marigo Posio qëndisi simbolin kuq e zi që valëvitën firmëtarët, ndërsa shpallën Pavarësinë...

Teatri i Operas i rri ngushtë shqiptarëve të mbledhur këtë 28 nëntor nga të gjitha trojet tona dhe Diaspora, ndërsa ‘Vallja e Shqiponjave” çon zemrat peshë

Këto ‘perla’ të traditës, janë përzgjedhur nga Festivali Folklorik i Gjirokastrës.

I bëhet homazh babait të kombit, Ismail Qemalit..

Buçasin lodrat, bien dajret, dëgjohet Eposi i Kreshnikëve, lahuta rrëfen trimërinë, besën e shqiptarëve, bukurinë e Bjeshkëve...

Ndrisin xhamadët, vallja valëvit fustanellat, xhubleta, cibuni, tirqet e plisi, mbahen plot krenari nga  Artistët e Ansamblit Popullor në Shqipëri dhe  “Shota” e Kosovës...

Kabaja përmetare, zërat polifonik, dasma krutane, vashëzat e djemtë arbëreshe, në valle, këngë e veshje, rrëfejnë histori. Tradita si amanet i të parëve, është ruajt si më i shtrenjti xhevahir...

Folk Fest bashkoi Shqiptarinë në traditë...

B.K/A.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon sigurinë dhe rolin e Shqipërisë baza e NATO-s në Kuçovë?×

Lajmi i fundit

Magazina ku ndodhi shpërthimi u ndërtua poshtë linjës së tensionit të lartë! Sekuestrohet dokumentacioni i bashkisë së Lushnjes

Magazina ku ndodhi shpërthimi u ndërtua poshtë linjës së tensionit të lartë! Sekuestrohet dokumentacioni i bashkisë së Lushnjes