Ben Blushi shpallet fitues i çmimit 'Lumo Skëndo' me '41 Sekrete', trofeun e tërheq djali i tij

Ben Blushi shpallet fitues i çmimit 'Lumo Skëndo' me '41 Sekrete', trofeun e tërheq djali i tij

Nik Blushi

Ben Blushi me “41 Sekrete” shpallet fituesi i çmimit "Lumo Skëndo", mendimtar dhe bibliofil. Autori u vlerësua për veprën më të mirë në fushën e publicistikës dhe eseistikës për vitin 2022.

Fituesja e vitit të shkuar është Lea Ypi, e cila i kaloi Ben Blushit "stafetën" e një çmimi që vlerëson sa mprehtësinë e mendimit aq edhe bukurinë e gjuhës. Çmimin e Ben Blushit e mori djali i tij, Nik Blushi.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti uron finalistët si Eleni Laperi, Evarist Beqiri e Mero Baze për përpjekjen e përditshme në fushën e letrave dhe jurinë e përbërë nga Belina Budini, Uran Butka, Teuta Toska, Ardit Bido dhe Monika Stafa për përkushtimin.

 

A.M./xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet që ndërkombëtarët të ushtrojnë më shumë presion ndaj Serbisë?×

Lajmi i fundit

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë

Operacioni ‘Kurrë mos harro’, lihen në burg anëtarët e bandës së Laert Haxhiut! Avokati i Klea Gjatës: Nuk verifikohen dëshmitë e të penduarit për 3 ditë