Këngëtarja Teuta Tenolli gatoi recetën e gjyshës ‘Tava e Dheut Tironse me mëlçi’

TAVË TIRONSE ME MËLÇI

Përbërësit:

 • 300 gr mëlçi
 • 3 lgj gjizë
 • 3 lgj vaj ulliri
 • 1 lgj miell misri
 • 1 kokërr qepë
 • 5-6 thelpinj hudhër
 • 1 lgj salcë domate
 • 2 lgj gjalpë
 • Kripë, piper i zi
 • Piper i kuq pluhur
 • Spec djegës

Përgatitja:

Mëlçitë pasi i presim në kubikë të vegjël i kaurdisim në tenxhere me yndyrë. Më pas i largojmë mëlçitë dhe në po atë yndyrë kaurdisim qepën e grirë imët. Ndihmojmë zbutjen me pak kripë, shtojmë salcën e domates dhe e lemë të ziejë. Tresim gjalpin dhe kaurdisim miellin e misrit, më pas shtojmë gjizën, piperin e zi, piperin e kuq dhe thelpinjtë e hudhrës. Tavën e dheut duhet ta kemi të nxehtë, hedhim fërgesën, shtojmë pak spec djegës dhe e vendosim në furrë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 27/01/2023 02:59

  Melcite prihen shume lehte po t'i hidhni te plota ,te pa prera ne nje ene me uje te nxehte per 10-15 min,jo t'i zieni,vetem t'i lini ne te.Ndryshojne ngjyren,por forcohen mjaftueshem sa per t'u prere lehte e te mos t'ju bejne me gjak pllaken e prerjes.E njejta gje rekomandohet dhe kur t'i perdorni per te bere pate'

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)