Kërcënimet për sulm pas djegies së Kuranit, Gjermania mbyll sot konsullatën e saj në Stamboll

Kërcënimet për sulm pas djegies së Kuranit, Gjermania mbyll sot konsullatën e saj në Stamboll

Konsullata gjermane në Turqi

Konsullata gjermane në Stamboll u mbyll të mërkurën për shkak të një kërcënimi në rritje të një sulmi në qytetin më të madh të Turqisë, njoftoi Ministria e Jashtme gjermane.

Gjermania ka paralajmëruar qytetarët e saj në Stamboll se rreziku i sulmit është veçanërisht i lartë në lagjen qendrore të Beyolu dhe rreth sheshit të zhurmshëm Taksim. Ministria tha se vendimi për mbylljen e konsullatës u mor pas “vlerësimit nga autoritetet e sigurisë” dhe u bëri thirrje qytetarëve që të jenë tepër vigjilentë dhe të shmangin turmat.

Javën e kaluar, Gjermania, Suedia, Norvegjia, Danimarka dhe Shtetet e Bashkuara paralajmëruan tashmë qytetarët e tyre për rrezikun në rritje të sulmeve në Turqi. Të hënën, Shtetet e Bashkuara rritën paralajmërimet për rrezikun konkretisht në Stamboll.

Nga ana tjetër, Turqia gjithashtu paralajmëroi qytetarët e saj kundër sulmeve të mundshme në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara.

Tensionet midis Turqisë dhe disa vendeve evropiane janë përshkallëzuar për shkak të protestave, të cilat Ankaraja i konsideron islamofobike ose antiturke. Kohët e fundit, politikani i ekstremit të djathtë danezo-suedez Rasmus Paludan dogji një Kuran në Stokholm dhe kërcënoi se do ta bënte këtë çdo javë derisa Turqia të ratifikojë kërkesën e Suedisë për t'u anëtarësuar në NATO. Në javët e fundit, veprime të ngjashme në Evropë, duke përfshirë varjen e një kukulle që përshkruan presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan në Stokholm dhe grisjen e faqeve nga Kurani në Holandë, kanë zemëruar Turqinë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Nuk u aktivizua në Euro 2024, babai i lojtarit të kombëtares nuk përmbahet në rrjetet sociale: Zoti i shkatërroftë

Nuk u aktivizua në Euro 2024, babai i lojtarit të kombëtares nuk përmbahet në rrjetet sociale: Zoti i shkatërroftë