Kërcënimi i stafit nga të dënuarit, korrupsioni dhe shpërdorimi i detyrës/ Drejtoria e Burgjeve kërkon kamera trupi për punonjësit

Pas policisë së shtetit edhe burgjet kërkojnë instalimin e kamerave të trupit për punonjësit gjatë kryerjes së shërbimit. Kamerat do të shërbejnë për shmangien e korrupsionit por edhe për të kapur rastet e shpërdorimit të detyrës.

Burime nga burgjet sqaruan për Report TV se kamerat shihen si të domosdoshme për të faktuar edhe rastet kur të burgosurit kërcënojnë e shantazhojnë stafin e burgut. Forcat operacionale janë ato që kontrollojnë qelitë, mbajnë rregull, transportojnë të dënuarit në prokurori, gjylatë, spitale.

-Konkretisht, në fushën e rritjes së sigurisë në ambjentet e vuajtjes së dënimit do të investohet në blerje pajisjesh speciale dhe kontrolli (Sistem telefonik për DPB-në, sisteme të reja kamera sigurie në IEVP, sistem komunikimi me radio në të gjithë territorin e IEVP-ve, kamera trupi për forcat operacional etj,rreth 78.2 miljon lekë.

Me blerjen e këtyre pajisjeve parashikohet të rritet niveli i sigurisë fizike nëpërmjet vëzhgimit dhe kontrollit me sisteme sigurie të kontrollit dhe monitorimit elektronik dhe policisë së burgjeve. Ky investim do të përmirësonte elementet e mbikqyrjes dhe sigurisë për stafin policor në Sistemin e Burgjeve.

Gjithashtu edhe në zbatimin e Ligjit 108/2018 në IEVP, janë krijuar regjime të posaçëm sipas parametrave të sigurisë së lartë ku nevojiten të instalohen  sisteme të pavarura për mbikqyrje dhe monitorimin e kategorisë që trajtohen në këto regjime.

-Në fushën e përmirësimit të infrastrukturës ndërtimore, përmirësimit të kushteve të të dënuarve, si rikonstruksioni i IEVP-ve dhe blerja e automjeteve (auto-burgje dhe auto-ambulanca) në përputhje me standartet e EU-së, kemi parashikuar një fond prej rreth 322.8 milionë për vitin 2021 nga buxheti i shtetit.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën