Kërkoi informacion për çështjen ‘McGonigal’, Salianji: SPAK ende nuk ka kthyer asnjë përgjigjie! SHISH i përgjigjet vetëm Ramës

Deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji deklaroi ditën e sotme se pavarësisht se kishin kaluar 15 ditë nga kërkesa e tij drejtuar SPAK për të marrë informacion lidhur me çështjen McGonigal’, ende nuk ka marrë asnjë përgjigjie zyrtare.

Në deklaratën për mediat, sa i takon kërkesave të tij të bëra ndaj institucioneve për McGonigal, deputeti tha se ministria e Brendshme në përgjigjien e kthyer sqaronte se asnjë zyrtar i kësaj dikasteri nuk kishte pasur takime me ish zyrtarin e lartë të FBI-së.

Ndërsa sa i takon kërkesës së bërë ndaj Shërbimit Informativ Shtetëror për informacion mbi ish zyrtarin e FBI-së, Salianji tha se në përgjigjien e kthyer, thuhet se ky institucion i përgjigjet vetëm kryeministrit Edi Rama.

“Prej një muaji të gjithë mediat ndërkombëtare kanë vendosur në fokus aferën Rama-McGonigal. Të gjitha institucionet për shkak të frikës ndaj Ramës kanë frikë të kthejnë përgjigjie. Në kuvend me urdhër të Ramës është bllokuar kërkesa për ngritjen e një komisioni hetimor. Institucionet janë vendosur në shërbim të tij. Po i përdor si kamzhik politik”-tha Salianji.

Në mbyllje të deklaratës së tij, Salianji tha se edhe nisma e PS për hapjen e dosjeve rezultoi një farsë politike pasi në përgjigjiet që Autoriteti i Dosjeve i kishte vënë në dispozicion, bëhet me dije se hapja e dosjeve nuk do ndërmerret për deputetët.

“Farsa me hapjen  e dosjeve ishte një lojë politike. Insitucionet përdoren, dhe parlamentet dhe autoriteti përdoren për luftën e kundërshtarit politik dhe nuk ka hapje dosjesh. Kur nuk happen dosjet për deputetët, nëse kanë qenë pjesë e ish sigurimit të shtetit, tregon që ky është një porcëes nul dhe farsë”-përfundoi Salianji.

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dori: 21/02/2023 17:43

  Rama eshte mjaft i paster

  Përgjigju
 • Rei: 21/02/2023 16:42

  Si nuk u lodhen keto me budallalleqet qe thone,Rama eshte i paster ne kete ceshtje

  Përgjigju
 • Liku: 21/02/2023 16:35

  Akoma nuk ka hyrë ne burg ky Karagjozi i babales

  Përgjigju
 • Poli: 21/02/2023 15:26

  po patjeter qe vetem rames do i pergjigjet pse do tpergjigjet ty

  Përgjigju
 • Ardi: 21/02/2023 15:23

  vazhdoni prisni se per tmar pergjigje keni

  Përgjigju
 • Goni: 21/02/2023 15:20

  Akoma vazhdon e flet ky si nuk u merzit njeher

  Përgjigju
 • Ledi: 21/02/2023 14:38

  Kavgoje e flet akoma ky mashtrues I babales.Po ska faj si por drejtesia we si he hakun.Vetenguvtregoi secnuk eshte I plotezkur ky mashtrues NUK eshte ne burg

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

DIREKT ITALI 2-1 SHQIPËRI/ Nedim Bajrami shënon supergol pas 23 sekondash dhe futet në historinë e Evropianit, Italia përmbys me Bastonin e Barellan! Mbyllet pjesa e parë

DIREKT ITALI 2-1 SHQIPËRI/ Nedim Bajrami shënon supergol pas 23 sekondash dhe futet në historinë e Evropianit, Italia përmbys me Bastonin e Barellan! Mbyllet pjesa e parë