Kërkon të betohet si kryebashkiak dhe shfuqizimin e masave të sigurisë, caktohet seanca në Gjykatën Kushtetuese për Fredi Belerin

Kërkon të betohet si kryebashkiak dhe shfuqizimin e masave të sigurisë, caktohet seanca në Gjykatën Kushtetuese për Fredi Belerin

Fredi Beleri

TIRANË- Është caktuar data 19 mars për mbajtjen e seancës në Gjykatën Kushtetuese ku do të trajtohet kwrkesa e Fredi Belerit shfuqizimin si anti-kushtetues tw vendimit tw Gjykatws sw Lartw qw nuk e lejoi tw kryente betimin si kryebashkiak i Himarws. 

Konkretisht Beleri kërkon shfuqizimin e 3 vendimeve, të Gjykatës së Lartë në 25 korrik që i rrëzoi kërkesën për t’u betuar si kryebashkiak i Himarës, të GJKKO-së në 22 maj që i caktoi masën e sigurisë ‘arrest me burg’ si dhe të Apelit të GJKKO-së në 1 qershor që la në fuqi vendimin e marrë nga shkalla e parë.

Seanca në Gjykatën Kushtetuese do të mbahet në orën 10:00.

Kujtojmë se Kushtetuesja ka publikuar datën e seancës vetëm 3 ditë pasi SPAK dha pretencën për dënimin me 2.6 vite burg të Fredi Belerit si dhe 2 vite burg për Kokaveshin të cilat sipas sugjerimit të SPAK të konvertohen në katër vjet shërbim prove.

Kandidati i koalicionit “Bashkë Fitojmë” për bashkinë e Himarës Fredi Beleri u arrestua më 12 maj në lokalin e tij, teksa ofronte para për të vlerë 8 vota në shifrën e 40 mijë lekëve. Arrestimi erdhi pas denoncimit në prokurori nga një person, i cili kishte treguar se i ishin ofruar para në këmbim të votave.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Mohammad: 17/02/2024 02:57

    Prap ne nje vrime i bi ky????????????????. Hajt se shume shpejt edhe vasali juaji marin suli do te beje shoqeri ne burg. Nese SPAK do jete ne lartesine e duhur dhe ti bllokoje cel kti pushti qe del e ben goren neper TV

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin