Këshilla shkencore për të filluar vitin 2024 në mënyrën e duhur

Këshilla shkencore për të filluar vitin 2024 në mënyrën e duhur

Foto ilustruese

Me ardhjen e një viti tjetër të ri, ju mund të reflektoni mbi atë që dëshironi të arrini dhe llojin e personit që dëshironi të jeni gjatë 12 muajve të ardhshëm.

Por ndërsa afërsisht një e treta prej nesh planifikon të vendosë objektiva për veten në vitin 2024, mbajtja e tyre është një çështje tjetër. Në vitet e mëparshme, sondazhet kanë treguar se midis 17% dhe 45% prej nesh i braktisin këto përpjekje vetëm pas muajit të parë. Sipas një studimi, shumica e njerëzve braktisin vendimet e tyre deri në mes të vitit. Por ka disa prova që tregojnë se mund të jetë më mirë të vendosni qëllime që janë më të arritshme.

Hulumtimet sugjerojnë se qëllimet e orientuara nga qasja që janë realiste, specifike dhe ku suksesi mund të matet lehtësisht, priren të jenë më të suksesshëm se ato që fokusohen në shmangien e diçkaje, të tilla si lënia e duhanit ose pirja, raporton BBC.

Megjithatë, mund të jetë e vështirë të vendosësh se në çfarë të përqendrohesh. Ja shtatë aspekte të jetës në të cilat mund të përqendroheni në javën e parë të vitit të ri duke përdorur disa këshilla të bazuara në shkencë.

Dita 1: Përqendrohuni në gjumin tuaj

Pas një nate të vonë në Vitin e Ri, ndoshta ka kuptim të filloni duke i kushtuar pak vëmendje gjumit tuaj. Shkencëtarët thonë se të gjithë duhet të kalojmë më shumë kohë në shtrat gjatë dimrit.

Hulumtimet tregojnë se njerëzit përjetojnë gjumë sezonal, që do të thotë se ata kanë nevojë për më shumë pushim gjatë dimrit sesa gjatë verës. Një studim gjerman zbuloi se njerëzit flinin një orë më shumë në dhjetor se në qershor.

Dita 2: Përqendrohuni në trupin tuaj

Dimri është gjithashtu një kohë e mirë për të dalë dhe për të bërë disa ushtrime në të ftohtë, gjë që është lidhur me një shëndet më të mirë kardiak, një sistem më të fortë imunitar dhe përmirësim të humbjes së peshës.

Dita 3: Përqendrohuni në mendjen tuaj

Flisni me një të huaj, përqafoni kaosin e jetës. Këto këto gjëra mund t'ju ndihmojnë të ndiheni më të lumtur, më elastik dhe më pak të stresuar , sipas shkencës. Ju gjithashtu mund të provoni diçka të re. Sfidoni veten duke mësuar një aftësi të re për të rritur plasticitetin e trurit, që ndihmon mendjen të përshtatet dhe të riorganizohet.

Dita 4: Përqendrohuni në marrëdhëniet tuaja

Të kesh miq është mirë, ata mund të rrisin sistemin tuaj imunitar, të përmirësojnë shëndetin tuaj kardiovaskular dhe t'ju bëjnë të ndiheni më të lumtur.Mmiqtë që kemi mund të ndryshojnë zakonet tona.

Dita 5: Përqendrohuni në atë që hani

Dhjetori është rrallë një kohë për numërimin e kalorive ose moderimin, dhe me të drejtë. Me tavolinat festive të mbushura me ëmbëlsira të shijshme, shumë prej nesh kënaqen me tepri.

Por të ngrënit e një diete të ekuilibruar është sigurisht e mirë në çdo kohë të vitit, por ndoshta edhe më mirë pas gjithë atij ushqimi të yndyrshëm dhe ëmbëlsirave pas festës. Hulumtimet sugjerojnë se ushqimi i jo i shëndetshëm mund të jetë aq i keq për mendjen sa mund të jetë për trupin.

Kur bëhet fjalë për frutat dhe perimet, nuk bëhet fjalë vetëm për të ngrënë zarzavate, studimet kanë treguar se një “ylber” me fruta dhe perime me ngjyra të ndryshme mund të përmirësojë shëndetin e trurit dhe të zvogëlojë shanset për të zhvilluar sëmundje të zemrës.

Dita 6 - Përqendrohuni në stërvitjen tuaj

Ndërsa stërvitja mund të ndihmojë në ndërtimin e forcës, djegien e yndyrës dhe përmirësimin e shëndetit tuaj mendor, ajo gjithashtu mund t'u japë mikrobeve në zorrët një nxitje shëndetësore. Ndoshta nuk ia vlen të fiksoheni shumë për të arritur objektivin e 10.000 hapave në ditë, disa studime sugjerojnë se një numër më i ulët mund të jetë i mjaftueshëm për të rritur shëndetin.

Dita 7 - Përqendrohuni në hobit tuaj

Edhe pse të kesh disa momente boshe për të lënë mendjen të endet mund të sjellë përfitime befasuese, disa njerëz bëjnë përpjekje ekstreme për të çliruar veten nga mërzia. Njerëzit që mërziten lehtësisht mund ta gjejnë veten të zhytur në sjellje të varura si përdorimi i detyruar i telefonit celular dhe ky tipar është i lidhur me një ndjeshmëri të shtuar ndaj një sërë çështjesh të shëndetit mendor. Një hobi i ri mund të ndihmojë për ta mbajtur trurin tuaj më të ri, për të nxitur kreativitetin dhe për të larguar mërzinëë. Shkencëtarët fitues të çmimit Nobel, për shembull, rendisin rreth  tre herë më shumë hobi personale sesa një person mesatar dhe ata kanë veçanërisht të ngjarë të angazhohen në arte krijuese si muzika, piktura ose shkrimi i poezisë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Trajneri i Holandës neverit tifozët, Koeman kruan hundën dhe më pas lëpin gishtat (VIDEO)

Euro 2024/ Trajneri i Holandës neverit tifozët, Koeman kruan hundën dhe më pas lëpin gishtat (VIDEO)