Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dërgon letër në KiE: Situata e shqiptarëve në Luginë të Preshevës është kritike

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dërgon letër në KiE: Situata e shqiptarëve në Luginë të Preshevës është kritike

Lugina e Preshevës

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë dërgon letër në Këshillin e Evropës: Situata e shqiptarëve në Luginë të Preshevës është kritike

Këshilli i Ambasadorëve Shqiptarë (KASH), i ka dërguar një letër Këshillit të Evropës (KiE), me anë të cilës shpreh shqetësimin se situata e shqiptarëve të Luginës së Preshevës është kritike dhe alarmante.

Në letrën dërguar Këshillit të Evropës u shtruan problematikat dhe shqetësimet e popullsisë shqiptare në Preshevë, ku sipas Këshilli të Ambasadorëve Shqiptarë zbatimi i ligjeve në këtë zonë është jashtëzakonisht diskriminues i kryer vetëm në dëm të pakicës shqiptare.

Në letër thuhet se pasivizimi i adresave jo vetëm ka pasoja direkte negative në përditshmërinë e shqiptarëve por sjell gjithashtu shpopullimin e Luginës nga shqiptarët dhe heqjen e të drejtës së votës.

Janë mijëra shqiptarë të Luginës, të cilëve tashmë e drejta e votës dhe e qëndrimit iu janë hequr nga regjistrat shtetërorë civilë të Serbisë.

“Një spastrim etnik modern me të drejtë quhet pasivizimi i adresave, i cili realizohet me ligj dhe që u mundëson autoriteteve shtetërore serbe të çregjistrojnë nga regjistri civil banorët e Luginës, të cilët në një kohë të caktuar nuk gjenden në shtëpitë e tyre”, thuhet në letër.

Sipas KASH-it, të gjitha sa më sipër kanë çuar në një spastrim etnik modern, diskriminim etnik dhe dhunë, veçanërisht ndaj minoritetit shqiptar që jeton në trojet e veta, të paprecedentë edhe për vetë Serbinë, siç dëshmohet nga raporti i fundit i Departamentit Amerikan të Shtetit, por edhe në raportet dhe studimet e Komitetit të Helsinkit të Serbisë

 

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Në Parlamentin Evropian kërkohet sanksionimi i Serbisë për dhunën në Kosovë

Në Parlamentin Evropian kërkohet sanksionimi i Serbisë për dhunën në Kosovë