Këshilli i Europës e pezulloi, Rusia vetetërhiqet pas 7 ditësh, i bashkohet Bjellorusisë si 2 vendet e vetme europiane jo anëtare! Lavrov: S'e durojmë më Perëndimin

Këshilli i Europës e pezulloi, Rusia vetetërhiqet pas 7 ditësh, i bashkohet Bjellorusisë si 2 vendet e vetme europiane jo anëtare! Lavrov: S'e durojmë më Perëndimin

Ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov

Rusia ka vendosur të largohet përfundimisht nga Këshilli i Europës. Këtë e ka bërë me dije ministri i Jashtëm, Serghei Lavrov, i cili tha se Rusia nuk ka ndërmënd të durojë veprimet e Perëndimit, duke i cilësuar ato si të pakthyeshme.

"Rrjedha e ngjarjeve është bërë e pakthyeshme dhe Rusia nuk ka ndërmend të durojë veprimet subversive të ndërmarra nga Perëndimi, i cili shtyn për një rend të bazuar në rregulla dhe zëvendësimin e ligjit ndërkombëtar të shkelur nga Shtetet e Bashkuara, satelitët", tha ai për “Tass”

Kujtojmë se Këshilli i Europës 7 ditë më parë pezulloi Rusinë nga pjesëmarrja për shkak të agresionit në Ukrainë. Rusia i bashkohet kështu Bjellorusisë, si 2 vendet e vetme europiane që nuk janë anëtarë të KiE. 

Çfarë është Këshilli Evropian?

Këshilli i Evropës është një organizatë evropiane për të arritur një bashkim më të madh midis vendeve anëtare mbi bazën e traditave të tyre të përbashkta të lirisë politike. Qëllimi i Këshillit të Evropës është të arrijë një unitet më të madh midis anëtarëve të tij, që janë 47 vende të kontinentit. 

Kur është bërë pjesë Rusia?

Rusia u bë anëtare e Këshillit në 1996 . Pas aneksimit të Krimesë në vitin 2014, delegacionit rus në asamble iu hoq e drejta e votës. Rusia u përgjigj duke bojkotuar seancat e asamblesë dhe duke pezulluar kontributet në buxhetin e këshillit. Sot ajo është larguar përfundimisht nga KiE.

J.GJ./K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore