Kievi dhe Praga firmosin marrëveshje për prodhimin e armëve

Kievi dhe Praga firmosin marrëveshje për prodhimin e armëve

Ukraina dhe Republika Çeke do të prodhojnë së bashku municion, armë, riparim tankesh, si dhe do të punojnë në prodhimin e mundshëm të avionëve stërvitor. Kështu deklaroi Presidenti i Republikës Çeke Peter Pavel në një konferencë të përbashkët për shtyp në Kiev me presidentët e Ukrainës dhe Sllovakisë, Volodymyr Zelensky dhe Zuzana Chaputova .

“Ne kemi përgatitur 6 projekte kyçe të prodhimit të përbashkët me kompanitë ukrainase dhe çeke – njoftoi presidenti çek. Sa i përket projekteve specifike, ato kanë të bëjnë me prodhimin e municioneve, armëve të lehta, riparimin e tankeve, si T-62, si. si dhe prodhimin e mundshëm të avionëve stërvitor.Për ne transferimi i teknologjive dhe prodhimi është prioritet sepse duam që ai të kryhet në territorin e Ukrainës"- u shpreh Pavel.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Rusia sulmon pas 51 ditësh Kievin! Putin nënshkruan ligjin: Dëbohen nga rajonet e aneksuara të Ukrainës ata që nuk pranojnë shtetësinë ruse


B.V/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja