Kievi: Në 24 orët e fundit evakuohen 3 mijë civil nga Mariupol dhe Luhansk, sot korridore të reja humanitare

Kievi: Në 24 orët e fundit evakuohen 3 mijë civil nga Mariupol dhe Luhansk, sot korridore të reja humanitare

Korridoret humanitare janë planifikuar gjithashtu sot nga Mariupol në Zaporizhia me makinë, domethënë privatisht, si dhe nga disa qytete të rajonit të Luhansk. Këtë e ka bërë të ditur shefja e Ministrisë së Riintegrimit Iryna Vereshchuk.

Ndërkohë 15 autobusë për evakuimin e njerëzve tanë tashmë janë nisur nga Zaporizhia për në Mariupol. Delegacioni i Kryqit të Kuq planifikon të vazhdojë për në Mariupol nga Mangushi me 7 autobusë.  Në 24 orët e fundit, Ukraina ka arritur të evakuojë pothuajse 3 mijë njerëz nga Mariupol dhe rajoni i Luhansk, disa nga zonat më të prekura nga bombardimet ruse.

Mariupol, ku besohet se janë bllokuar rreth 150,000 njerëz, ka qenë nën rrethim për ditë të tëra dhe përpjekje nga Kryqi i Kuq për të sjellë në një autokolonë ndihmash humanitare dështoi. 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Horrori në Bucha, të paktën 410 trupa rrugëve, gjendet një dhomë torture! Kuleba: Mariupoli është më keq! SHBA-BE: Hetim për krimet e luftës!l Rusia: Inskenim, do sjellim prova!


  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Vula (vallja) dhe humbja, njëlloj janë

Vula (vallja) dhe humbja, njëlloj janë