Kim Jong-un ka rindezur frontin e Paqësorit, Koreja Veriore teston raketën e ndaluar interkontinentale

Kim Jong-un ka rindezur frontin e Paqësorit, Koreja Veriore teston raketën e ndaluar interkontinentale

Kim Jong-un ka rindezur frontin e Paqësorit me një raketë që fluturoi 6200 kilometra për 71 minuta përpara se të zhytej në det pas 1100 kilometrash fluturim, brenda zonës ekskluzive ekonomike të Japonisë (rreth 170 kilometra larg nga bregu i saj).

Sipas Tokyo Defense, kjo është një raketë e re ICBM (Intercontinental Ballistic Missile) me një rreze shumë të gjatë, me sa duket më e fuqishmja e provuar ndonjëherë nga koreano-veriorët.

Këtë e konfirmojnë analistët e Seulit. Pas një takimi të Këshillit të Sigurimit, qeveria e Koresë së Jugut urdhëroi një reagim demonstrues, duke lëshuar raketa balistike dhe taktike (të drejtuara në fluturim) drejt detit dhe duke u deklaruar "e gatshme dhe e aftë për të kryer sulme precize kundër vendeve të bombave të Koresë së Veriut dhe të tyre. sistemet e komandës dhe kontrollit, në rast nevoje”.

Koreja Veriore ka testuar një raketë të ndaluar interkontinentiale për herë të parë prej vitit 2017, sipas Koresë Jugore. Zyrtarët japonezë kanë vlerësuar se raketa ka arritur një distancë prej 1,100 kilometrash – çka nënkupton se në teori mund të arrijë në Shtetet e Bashkuara.

Në javët e fundit, ky shtet ka testuar një mori raketash, duke përfshirë disa që Shtetet e Bashkuara dhe Koreja Jugore kanë vlerësuar se kanë qenë testime të sistemeve interkontinentale.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Sot i vendosën eksploziv në garazhin e hotelit në Sarandë, historia përsëritet për drejtorin e FSDKSH- së! Një vit më parë tritol në tarracë