Kim takon Ministrin e Brendshëm Bledi Çuçin: E kënaqur që janë urdhëruar hetime për trajtimin e protestuesve nga policia

Kim takon Ministrin e Brendshëm Bledi Çuçin: E kënaqur që janë urdhëruar hetime për trajtimin e protestuesve nga policia

Bledi Çuçi dhe Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA-Yuri Kim ka zhvilluar një takim me Ministrin e Brendshëm Bledi Çuçi. Vetë ambasadorja ka treguar se për çfarë ka folur me ministrin e ri, teksa është shprehur e kënaqur për faktin që Çuçi ka urdhëruar nisjen e hetimeve për trajtimin e protestuesve nga policia.

Ndër të tjera ajo bën me dije se gjatë takimit kanë diskutuar dhe për rolin e Ministrisë së Brendshme në zgjedhjet e ardhshme të 25 prillit.

Përmes një postimi në Twitter, ajo shkruan se kanë rënë dakord për të forcuar bashkëpunimin për sigurinë dhe zbatimin e ligjit.

"U takova me me Bledi Çuçin për t'i uruar suksese në detyrën e re si Ministër i Brendshëm. Më vjen mirë që dëgjova se ai ka urdhëruar për të hetuar trajtimin e protestuesve. E drejta e protestës paqësore duhet të respektohet. Gjithashtu diskutuam rolin e Ministrisë së Brendshme në zgjedhje. Ne ramë dakord për të forcuar bashkëpunimin për sigurinë dhe zbatimin e ligjit" - shkruan Kim.

Mbrëmjen e djeshme, Ministri Çuçi në një emision televiziv është shprehur se ka nisur një hetim për punonjësit e policisë të cilët u përfshinë në shoqërimin e 4 aktivistëve të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit.

Ministri tha se qytetari është i paprekshëm dhe po ashtu dhe polici, dhe se ai është në mes që të rregullojë pikërisht këtë gjë.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore