Kina i bashkohet samitit për klimën: Do punojmë së bashku në fushën e ndryshimeve klimatike

Kina i bashkohet samitit për klimën: Do punojmë së bashku në fushën e ndryshimeve klimatike

Kryenegociatori i Kinës për klimën Xie Zhenhua

Shtetet e Bashkuara dhe Kina kanë lëshuar një deklaratë të rrallë për media, duke u zotuar se do të punojnë së bashku në fushën e ndryshimeve klimatike.

Në dokument është përmendur se këto shtete janë zotuar se do të zhvillojnë strategji afatgjatë me qëllim të arritjes në nivelin e emetimeve zero.

Kina është emetuesja më e madhe e gazrave serrë në botë, e përcjellë nga Shtetet e Bashkuara.

Britania e Madhe është organizatore e Samitit të Kombeve të Bashkuara për Klimën, që mbahet në Glasgou.

Delegatë nga gati 200 shtete janë duke marrë pjesë në Konferencë për të analizuar mënyra si të zbatohen zotimet e bëra në Konferencën e Parisit për Klimën më 2015, në mënyrë që temperatura mesatare të mbetet në 1.5 deri në 2 gradë Celsius.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Rey Manaj: Ndaj Spanjës për të shkruar historinë, jemi të kënaqur me ecurinë

Rey Manaj: Ndaj Spanjës për të shkruar historinë, jemi të kënaqur me ecurinë